Şeker Kamışı Suyunun 10 İnanılmaz Faydası

Şeker kamışı suyunun faydaları nelerdir hiç merak ettiniz mi? Yaklaşık 240 ml şeker kamışı suyu (katkı maddesi olmadan), 30 gm doğal şekerle birlikte 250 kalori içerir. Sıfır yağ, kolesterol, lif ve protein içeriğine sahiptir ancak sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir içerir.

Haber Merkezi / Bu şeker açısından zengin içeceğin,  sağlık açısından sayısız faydası vardır. Bunlardan 10 tanesini sizler için topladık.

1. Anında enerji verir

Kısa sürede enerji almanın en iyi yollarından biri. Meyve suyundaki basit şekerler vücut tarafından kolayca emilir ve şeker seviyesini kısa sürede düzenler.

2. Karaciğer fonksiyonunu geliştirir

Şeker kamışı suyunun sarılık gibi karaciğerle ilgili rahatsızlıklar için en iyi doğal tedavilerden biri olduğu söylenir.

Araştırmalar, şeker kamışı suyunun doğada alkali olduğunu, vücuttaki elektrolit dengesinin korunmasına yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

3. Vücudun kanserle savaşmasına yardımcı olun

Yüksek kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir ve manganez konsantrasyonu, şeker kamışı suyunu doğada alkali hale getirir.

Flavonoidlerin varlığı, vücudun kanserli hücrelere, özellikle prostat ve meme kanserine karşı savaşmasına yardımcı olur.

4. Sindirim sistemini rahatlatır

Şeker kamışı suyunun diğer yararlarının yanı sıra, sindirim rahatsızlığı çekenler için de istisnai bir özelliği vardır .

Şeker kamışı suyundaki potasyum midedeki pH seviyesini dengeler, sindirim sıvılarının salgılanmasını kolaylaştırır ve sistemin düzgün çalışmasını sağlar. Ayrıca mide enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur.

5. Şeker hastaları için faydalıdır

Şeker kamışı suyundaki yüksek şeker içeriği şeker hastalarını bu suyu tüketmekten çekinebilir. Ancak, ölçülü olarak, şeker kamışı suyu şeker hastalarına fayda sağlayabilir, doğal şekerin düşük glisemik indeksi vardır ve bu da kan şekeri seviyelerinde sık görülen artışları önler.

6. Böbrek sağlığını korur

Doymuş yağ içermeyen, düşük kolesterol, düşük sodyumlu doğal bir gıda olan şeker kamışı suyu, böbrekleri en iyi durumda tutmaya yardımcı olur.

7. STD’ler ve İYE’lerle ilişkili ağrıyı hafifletir

Şeker kamışı suyu, limon suyu ve hindistancevizi suyu ile seyreltilmiş olarak tüketilirse, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları ve prostatitin neden olabileceği vücut iltihabını azaltmaya yardımcı olabilir.

8. Kemik ve diş gelişimine yardımcı olur

Kalsiyum açısından zengin olan şeker kamışı suyu, iskelet sisteminin, kemiklerin ve dişlerin uygun şekilde gelişmesini sağlar.

9. Ağız kokusu

Diş çürümesine bağlı ağız kokusu mu yaşıyorsunuz? Şeker kamışı suyu kurtarıcınız olabilir.

Şeker kamışı, kalsiyum ve fosfor da dahil olmak üzere mineraller açısından zengindir ve ayrıca diş minesini oluşturmaya ve dişleri güçlendirmeye iyi gelir. Ayrıca bu besinlerin eksikliğinden kaynaklanan ağız kokusunun üstesinden gelir.

10. Sivilce tedavisine yardımcı olabilir

Şeker kamışı suyunun topikal kullanımı, akne gibi cilt problemlerini azaltmaya ve iyileştirmeye yardımcı olma özelliğine sahiptir. Şeker kamışı suyu, glikolik asit gibi alfa-hidroksi asitler (AHA’lar) içerdiğinden hücre döngüsünü artırır.

Ayrıca cildi pul pul dökerek akne oluşumu olasılığını ortadan kaldırır. Suyu, fuller toprağı ile maske benzeri bir kıvama getirin, yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve 20 dakika bekletin. Sonra, soğuk suyla yıkayın.

Şeker kamışı suyunun içerdiği şeker doğaldır, ancak esasen şeker olduğunu unutmayın. Bu sağlıklı içeceği ölçülü bir şekilde tüketin ve tıbbi bir durumunuz varsa doktorunuza danışın.

Not: Sunulan bilgilerin amacı herhangi bir hastalığı teşhis veya tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek değildir. Tüm bilgiler yalnızca genel bilginize yöneliktir, tıbbi tavsiye veya belirli tıbbi durumların tedavisinin yerine geçmez. Uygulamadan önce bu bilgileri doktorunuzla görüşün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir