Menemen Enflasyonu Belli Oldu: Yüzde 70.58

Türkiye’de sıklıkla tüketilen domates, yumurta, biber, peynir ve soğan gibi ürünlerin fiyatlarında meydana gelen değişimleri incelemek için hazırlanan menemen enflasyonu temmuz ayında yıllık yüzde 70.58 olarak kaydedildi.

Özel üniversitede finans üzerine dersler veren Dr. Caner Özdurak tarafından geliştirilen “menemen endeksi” 1986 yılında The Economist dergisinde ilk kez yayınlanan Big Mac Endeksi’ne benzese de ülkemizin satın alma gücü için önemli bir gösterge niteliğindedir.

Ekonomist Doç. Dr. Caner Özdurak’ın hazırladığı menemen endeksi temmuz ayı enflasyonunda kuru soğandaki yüzde 47’lik, Çarliston biberdeki yüzde 62’lik, ve domatesteki yüzde 81’lik artışın etkisiyle aylık yüzde 21.97 yıllık ise yüzde 70.58 olarak kaydedildi.

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın haberine göre menemen endeksinin yükselmesinde en fazla domatesteki zamlar etkili oldu.

Yumurta fiyatlarındaki yüzde 4’lük azalış endeksin daha yukarıya çıkmasını engelledi. Uzun zamandır endeks ve döviz kuru arasındaki kırılmış korelasyon da bu ay itibari ile tekrar sağlanmış gibi görünüyor. Endeks bazında baktığımızda ise menemenendeksi 494.11 seviyesine gerilerken TÜFE-Gıda  aylık olarak sadece yüzde 7.55’lik artış gösterdi.

Endeksi hazırlayan Doç. Dr. Caner Özdurak, Kasım 2022’den beri yüzde 1’in altında artışlarla seyreden ve menemen endeksi ile arasındaki korelasyon giderek azalan dolar-TL kuru bu ay da yüzde 14.56 artarak korelasyonun tekrar oluşmaya başladığını gösterdi.

Özdurak, “Mayıs-haziran düşüşlerinin de sonuna geldiğimize göre kurdaki artışın önümüzdeki aylarda menemene yansıma daha net hissedeceğiz. Akaryakıt zamlarının arttırdığı lojistik maliyetleri, işçilik ücretlerindeki artış ve döviz bazlı girdi maliyetlerindeki artışla endekste daha da sert artışlar görmemiz muhtemel” diye konuştu.

Menemen Endeksi nedir?

Özel üniversitede finans üzerine dersler veren Dr. Caner Özdurak, temeli satın alma gücü paritesine dayanan yeni bir endeks geliştirdi. İsmi ilk duyduğunuzda şaşkınlık veren bu endeksin asıl amacı, Türkiye’ de sıklıkla tüketilen domates, yumurta, biber, peynir ve soğan gibi ürünlerin fiyatlarında meydana gelen değişimleri incelemektir.

Endeks 1986 yılında The Economist dergisinde ilk kez yayınlanan Big Mac Endeksi’ne benzese de ülkemizin satın alma gücü için önemli bir gösterge niteliğindedir.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir