Müslüman Kardeşler, Suriye’deki Yeni Liderini Belirledi

Suriye’deki Müslüman Kardeşler, 2014’ten beri bu görevi yürüten Muhammed Hikmet Velid’in yerine Amer al-Busalama’yı Suriye’deki lideri olarak belirledi. Suriye’deki Müslüman Kardeşler, 1920’lerde Mısır’da kurulan Sünni Müslüman hareketinin bir koludur.

Haber Merkezi / Suriye’deki Müslüman Kardeşler, 2014 yılından beri bu görevi yürüten Muhammed Hikmet Velid’in yerine Amer al-Busalama’yı Suriye’deki lideri olarak belirledi.

Müslüman Kardeşler, resmi Facebook sayfasında grubun Şura Konseyi’nin Amer al-Busalama’yı grubun Suriye’deki yeni lideri olarak belirlediğini açıkladı.

1960 yılında Deyrizor’da dünyaya gelen Amer al-Busalama, Bağdat Üniversitesi’nde okudu ve on yıldan fazla bir süredir Türkiye’de yaşıyor.

Suriye’deki Müslüman Kardeşler, 1920’lerde Mısır’da kurulan Sünni Müslüman hareketinin bir koludur. 1980’lerde Suriye hükümeti, grubun Suriye’deki her türlü faaliyetini yasakladı ve Müslüman Kardeşler ile ilgili olarak 1980 tarihli ve 49 sayılı Kanun’u çıkardı.

Müslüman Kardeşler nasıl ortaya çıktı?

Orta Doğu’nun en eski İslamcı örgütlerinden biri olan ve İhvan olarak da bilinen Müslüman Kardeşler, ideolojisini Kuran öğretileriyle temellendiriyor.

1928 yılında Mısır’da Hasan El Benna tarafından kurulan örgüt, siyasi aktivizmle İslami yardım işlerini bir arada yürüten modeliyle dünyanın dört bir yanında İslamcı hareketlere ilham verdi.

Başlangıçta hedeflerini “İslami ahlakı ve hayır işlerini yaymak” olarak açıklayan örgüt ilerleyen yıllarda, özellikle de Mısır’ın İngiliz sömürge yönetiminden ve Batı etkisinden kurtarılması sürecinde siyasallaştı.

Örgüt demokratik prensipleri desteklediğini söylese de aynı zamanda şeriatla yönetilen bir devlet düzeni hedefliyor. En popüler sloganı da “Çözüm İslam’da”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir