Kadınlarda Sivilceleri Neler Tetikler?

En sık görülen deri hastalıklarından sivilce, kadın ve erkekleri farklı şekilde etkilemektedir. Sivilceler, çoğunlukla yüz, boyun, sırt, göğüs ve omuzlarda ortaya çıkar. Sivilceler, ciddi bir sağlık tehdidi olmasa da şekil bozukluklarına ve kalıcı yara izlerine neden olabilir.

Haber Merkezi / Günümüzde, hemen hemen tüm sivilce sorunlarının tedavisi mümkündür. Sivilceyi önlemeye nasıl olabileceğini konusunda doktorunuzla konuşun.

Kadınlarda sivilceleri neler tetikler?

  • Ergenlik döneminde hormon değişiklikleri. Ergenlik döneminde kadınlarda androjen adı verilen erkek cinsiyet hormonlarında artış olur. Bu artış bezlerin büyümesine ve daha fazla sebum üretmesine neden olur.
  • Adet döngüsü en yaygın akne tetikleyicilerinden biridir.
  • Hamilelik ve menopoz gibi diğer hormon değişiklikleri bazı kadınlarda sivilceleri iyileştirir. Ancak bazı kadınların bu seyir tersine olur.
  • Doğum kontrol haplarının kullanımı da sivilce oluşumunda rol oynayabilir.
  • İlaçlar: Epilepsi ve depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar.
  • Makyaj.
  • Ciltte basınç veya sürtünme.
  • Aile de sivilce yaygınlığı.

Sivilce izleri için ameliyat ne zaman yapılmalı?

Sivilce izleriniz varsa, dermatoloğunuz ameliyat önerebilir. Lazer tedavisi, sivilce izlerini azaltabilir. Dermabrazyon, yüzeysel izleri giderebilen ve derin izlerin derinliğini azaltabilen bir ameliyat türüdür.

Diğer bir seçenek ise vücudun bir bölgesinden yüze yağ transferi yapmaktır. Bazı durumlarda, tek bir tedavi sivilce izine yardımcı olabilir. Ancak kalıcı sonuçlar için genellikle birkaç seansa ihtiyaç vardır. Sivilce izleri için topikal tedaviler de vardır.

Fotodinamik terapi yeni bir sivilce tedavisidir. Bu tedavi hafif mikrodermabrazyon ile başlar, yüzün yüzeyindeki ölü deri hücrelerini çıkarmak için kullanılır. Daha sonra cilde 30 ila 60 dakika arasında bir asit sürülür. Son olarak cilt lazerle tedavi edilir. Bu tedavi yöntemi hala araştırılmaktadır, ancak uzun vadede olumlu sonuçlar verdiği görülmektedir.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir