DSP Lideri Aksakal’dan İstanbul Açıklaması

Demokratik Sol Partisi (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine yönelik kararına ilişkin açıklama yaptı. Aksakal, “Seçimin iptal olması hukuka tam anlamıyla uygun değildir” dedi.

Aksakal’ın YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali ve yenilenmesiyle ilgili yaptığı açıklama şu şekilde:

“Öncelikle YSK’nın gerekçeli kararını detaylarıyla birlikte görmüş değiliz ancak kısa kararda belirtilen sadece Büyükşehir seçiminin iptali ve yenilenmesi toplumun hukuka ve adalete dair örselenmiş duygularını daha da yok etmiştir.

Zira kanunsuz oluşturulduğu söylenen aynı kurullar ilçe seçimlerini de gerçekleştirmiştir. Dolayısıyla İstanbul seçimlerinde ortaya çıkan kanunsuzluklar ve usulsüzlükler aynı zarf içine konulan ilçe adayları ve muhtarlar için de söz konusu olmalıydı.

Eğer Sandık Kurulları kanun dışı yöntemlerle oluşturulduysa; bu sandık kurulları sadece Büyükşehir Belediye oylarını saymamıştır. İlçe belediyelerinin oylarını da muhtarların oylarını da büyükşehir dışındaki ilçelerdeki meclis üyelerinin oylarını da saymıştır.

Dolayısıyla tek başına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal olması hukuka tam anlamıyla uygun değildir.”

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir