Avasküler Nekroz (Osteonekroz) Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Avasküler nekroz veya osteonekroz, kemiğin büyüyen ucuna (epifiz) kan akışının tıkanması nedeniyle kemiğin hücresel ölümüdür. Ayrıca kemik enfarktüsü veya aseptik kemik nekrozu olarak da adlandırılır. 

Haber Merkezi / Kemiğin dejenere olmasına ve parçalanmasına, sonunda kemiğin çökmesine neden olur. 30 ila 60 yaş arasındaki kişilerde daha sık görülürken, hem erkekler hem de kadınlar eşit olarak etkilenir.

Nedenleri

 • Kan damarlarına zarar veren veya bükülen kemik kırığı veya eklem çıkığı
 • Kan lipid düzeylerinin artmasına ve kan damarlarında dislipidemik değişikliklere neden olan aşırı alkol alımı
 • Radyasyon tedavisi vasküler ve osseöz hasara neden olabilir
 • Kemik dokusuna giren ve kemik ünitelerini besleyen küçük kan damarlarının yağla tıkanması
 • Orak hücreli anemi ve gaucher hastalığı gibi hastalıklara bağlı tıkanıklık
 • Diğer nedenler arasında yüksek dozlarda steroid alımı yer alır, çünkü kandaki lipid düzeylerini yükseltir ve zayıf kan akışına zemin hazırlar.
 • Bifosfonat kullanımı, bu ilaçları kanser için alan hastalarda görüldüğü gibi çene osteonekrozunu artırabilir, ancak osteoporoz için değil
 • Organ nakli, özellikle böbrek nakli, osteonekroz ile bağlantılıdır
 • Daha yüksek avasküler nekroz riski ile ilişkili diğer bazı durumlar arasında pankreatit, diyabet ve sistemik lupus eritematozus bulunur.

Bununla birlikte, hastaların dörtte birinde neden bilinmemektedir.

Belirtileri

İlk aşamalarda avasküler nekroz asemptomatiktir, ancak sonraki aşamalarda eklem ağrısı oluşur. Ağrı hafif veya şiddetlidir, ancak sinsidir; kasık, uyluk veya kalça ile lokalizedir. Ağrı çoğu durumda eklem hareketini engeller. 

Komplikasyonlar

Avasküler nekroz, kemiğin yüzde 50’sinden fazlasını kapsadığında, kemik çöker.

Önleme

Avasküler nekrozu önlemek için bazı ipuçları;

 • Alkol alımından kaçınmak
 • Kan kolesterol seviyesini azaltmak
 • Çok yüksek dozda steroidlerden ve özellikle tekrarlanan veya yüksek doz kullanımından kaçınmak

Teşhis ve tedavi

Tanı, görüntüleme teknikleriyle tanımlanan fizik muayeneye dayanır. Avasküler nekroz, eklem kemiğinin çökmesini önlemek için erken tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Çoğu durumda, eklem ağrısı yaklaşık 8-12 ay içinde beklenen tedavi ile yerleşir ve eklemi sert bırakır, ancak başka fonksiyonel problemler olmaz.

Prognoz, etkilenen parçaya, nekrozun boyutuna ve kemik değiştirme hızına bağlıdır. Tedavi, ağrı ve inflamatuar reaksiyonları kontrol etmek için analjezik ve anti-inflamatuar ilaçları içerebilir.

Fizik tedavi, normal eklem hareketliliğini korumada ve geliştirmede faydalıdır. Alkol tüketimi ve steroid kullanımı gibi hızlandırıcı faktörlerden kaçınılmalıdır. Çok az vakada osteotomi, kemik grefti ve hatta eklem replasmanı gibi cerrahi işlemler gerekebilir.

Dikkat: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.

 1. An interesting dialogue is price comment. I believe that you should write extra on this subject, it might not be a taboo subject but typically people are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir