ABD Başkanı Biden’dan İsrail’e Koşulsuz Destek

ABD Başkanı Joe Biden, “Dün gece hastanedeki patlamadan sonra yaşanan büyük can kaybından ‘öfke ve üzüntü'” duyduğunu vurguladı. ABD Başkanı, “şu andaki kanıtların Gazze’deki bir terör örgütü tarafından fırlatıldığını gösterdiğini” söyledi.

Haber Merkezi / ABD Başkanı Biden, “Gazze halkının gıda, su, ilaç ve barınmaya ihtiyacı olduğunu ve yardımların Hamas’a değil, sivillere gitmesinin kritik önemde olduğunu” belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)  İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve Netanyahu havalimanında karşıladı. Biden her iki liderle sarılarak selamlaştı.

Hamas karşısında İsrail’e koşulsuz destek veren ABD Başkanı Joe Biden, Gazze’de el Ehli Hastanesi’nde meydana gelen patlamanın İsrail tarafından kaynaklanmamış gibi göründüğünü söyledi.

İsrail ve Hamas arasındaki savaşta İsrail’e desteğini göstermek için Tel Aviv’e giden Biden burada İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı görüşmede “Gördüklerime göre, bu [patlama] diğer ekip tarafından yapılmış gibi görünüyor, sizin tarafınızdan değil,” ifadelerini kullandı.

İsrail, İslami Cihad’ı sorumlu tuttu

İsrail ordusu, Gazze’de 500’den fazla kişinin öldüğü hastane saldırısının İslami Cihad’ın başarısız roket fırlatma girişiminden kaynaklandığını öne sürdü. Ordu Sözcüsü Daniel Hagari çarşamba günü yaptığı açıklamada, karadan, denizden veya havadan hastaneyi hedef alan bir saldırılarının olmadığını söyledi.

Saldırıdan İslami Cihad’ı sorumlu tutan sözcü basın toplantısında, “Hepinizle paylaştığımız kanıtlar, Gazze’de hastanedeki patlamanın başarısız bir İslami Cihad roketinin atılmasından kaynaklandığını doğruluyor” dedi

Delillerini savunan Hagari, “Bu profesyonel analiz, hepsi çapraz referanslı olan istihbarata, operasyonel sistemlere ve hava görüntülerine dayanıyor.” ifadelerini kullandı.

Hastane saldırısında 471 öldü

Filistin Sağlık Bakanlığı dün akşam vurulan Gazze’deki El Ehli Hastanesi’den 471 kişinin öldürüldüğünü ve 314 kişinin de yaralandığını açıkladı. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı sözcüsü Dr Aşraf El Kudra, hastanenin İsrail tarafından vurulduğunu savundu.

El Kudra İsrail’in Gazze’ye yönelik 11 gündür devam eden saldırılarında 3 bin 478 kişinin öldürüldüğünü ve 12 bin 65 kişinin yaralandığını belirtti.

Filistin Sağlık Bakanı Mai al-Kaila, 7 Ekim’den bu yana 11 gündür devam eden İsrail saldırılarında öldürülenlerin sayısının 3 bin 300’e ulaştığını açıkladı. Buna göre 13 bin kişi de yaralandı.

BMGK, Hamas ve İsrail arasındaki savaşı kınayan kararı reddetti

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Brezilya tarafından sunulan ve Hamas ile İsrail arasındaki savaşı ve özellikle de Hamas’ın “terör saldırılarını” kınayan karar tasarısını reddetti.

Konsey’in 15 üye ülkesinden 12’si lehte oy kullanırken, aralarında Rusya’nın da bulunduğu iki ülke çekimser kaldı. Beş daimi üyeden biri olan ABD’nin aleyhte oy kullanması kararın reddedilmesi için yeterli oldu.

Uluslararası kurumlardan saldırıya kınama

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Gazze’de hastanenin bombalanmasıyla ilgili, “Çok fazla ölü var. Bu, orada yaşayan insanlar için sahadaki dramatik durumu gösteriyor.” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM), Gazze’deki El Ehli Vaftiz Hastanesi’ne yönelik saldırıyı şiddetle kınayarak, siviller ve sağlık tesislerine yönelik saldırıların sonlandırılması çağrısında bulundu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Gazze’deki El Ehli Vaftiz Hastanesine yapılan saldırıyı güçlü şekilde kınadı. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, X sosyal medya platformundan el-Ehli Baptist Hastanesine yönelik saldırıya ilişkin paylaşımda bulundu.

Ghebreyesus, “İlk haberler yüzlerce ölü ve yaralı olduğuna işaret ediyor. Sivillerin ve sağlık hizmetlerinin derhal korunması için çağrıda bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı. Direktör Ghebreyesus, Gazze’nin kuzeyindeki hastanelerin tahliye talebinin (İsrail tarafından yapılan) geri alınmasını talep ettiklerini kaydetti.

Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, “İsrail’in Gazze Şehrinde hastaları tedavi eden ve yerinden edilmiş Gazzelilere ev sahipliği yapan hastanenin bombalaması karşısında dehşete düştük. Yüzlerce insanın öldürüldüğü bildiriliyor. Bu bir katliamdır. Kesinlikle kabul edilemez” açıklaması yaptı.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir