İsrail’den Mısır Üzerinden Gazze’ye Yardıma İzin

Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugaylarının başlattığı Filistin – İsrail savaşında 12 gün geride kalırken, İsrail Başbakanlık Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, “İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki nüfusa yönelik Mısır’dan gelecek yardımları gıda, su ve ilaç olduğu sürece engellemeyeceği” belirtildi.

Haber Merkezi / İsrail Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada ayrıca, “rehineler evlerine dönmediği sürece İsrail topraklarından Gazze Şeridine harhangi bir insani yardıma izin verilmeyeceği” de vurgulandı. Gazze Şeridi’nde yönetimi elinde bulunduran Hamas, İsrail’den kaçırdığı yaklaşık 200 kişiyi rehin tutuyor.

Birleşmiş Milletler’in (BM) tahminine göre, halihazırda Gazze’de yaşayan toplam 2,4 milyon kişinin yaklaşık bir milyonu, İsrail’in çağrısı üzerine güneye sığındı.

Bölgeye yardım malzemesi taşıyan kamyonlar ise Gazze Şeridi’nin güneyine sınırı olan Mısır’ın Sina Yarımadası’ndaki Refah sınır kapısı kapalı olduğu için bekletiliyor. İsrail tarafından kontrol edilmeyen tek geçiş noktası olan Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki Refah kapısı Mısır tarafından açılmıyor. Mısır’ın sınırı açmama gerekçelerinden biri İsrail ordusunun sınır kapısını bombalama ihtimali.

İsrail Hamas’ın 7 Ekim’de gerçekleştirdiği operasyonun ardından Gazze’yi havadan vurmaya başlamıştı. Gazze’ye su, gıda, elektrik ve yakıt tedarikine izin vermeyen ve bölgeye yönelik ablukayı sürdüreceğini duyuran İsrail, olası bir kara harekâtı için hazırlıklarını da sürdürüyor.

Filistinli yetkililer, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarında şu ana kadar 3 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. İsrail ise Hamas saldırıları sonucunda bin 400’ü aşkın vatandaşının yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden, Gazze’deki hastane katliamının ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve acil durum hükümeti yetkilileri ile görüştü. ABD Başkanı görüşmelerin ardından Tel Aviv’de basın toplantısı düzenledi.

Biden, ABD’nin İsrail’e desteğini sürdüreceğini yineledi ve itidal çağrısı yaptı ve “İsrail’in yanında durmaya devam edeceğiz. Hamas’ın saldırıları rasyonelleştirilemez” dedi. İsrail ile abluka altında tuttuğu Gazze’ye “Mısır üzerinden insani yardım gönderilmesine izin verilmesi için bir anlaşma sağlandığını” söyleyen Biden, insanı yardım için 100 milyon dolarlık bütçe ayrıldığını belirtti.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir