Sade Kahve; Faydaları, Besin Değerleri Ve Yan Etkileri

Sade kahve, şeker, süt, krema veya ilave tatlar gibi katkı maddeleri eklenmeden hazırlanan kahvedir. Katkı maddeleri ile hazırlanan kahveye göre biraz buruk bir tada sahip olsa da, birçok kişi sert sade kahveyi sever. Aslında, sade kahve bazıları için günlük rutinin bir parçasıdır.

Haber Merkezi / Peki sade kahve hakkında ne biliyorsunuz? Sade kahvenin vücudu ve zihni  nasıl etkilediği hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Sade kahvenin faydalarını veya olası yan etkilerini biliyor musunuz?

Sade kahvenin besin değeri

Kalorisi, yağı ve karbonhidratı düşük bir içecek arıyorsanız sade kahve tam size göre. Standart bir fincan sade kahve şunları içerir:

 • Yağ  %0
 • Kolesterol  %0
 • Sodyum  %0
 • Karbonhidratlar  %0
 • Şeker  %0
 • Potasyum  %4

Kilo vermek için sade kahve

Bir çok kişi sade kahvenin kilo vermek için harika bir katalizör olduğunun farkında değil.

Estetik ya da sağlık nedenleriyle kilo vermek istiyorsanız, hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak yiyecek ve içecekleri mutlaka tüketmelisiniz, sade kahve de bunlardan biri.

Kilo vermek için sade kahvenin faydalarını

 • Sade kahve, vücudunuzdaki glikoz üretimini yavaşlatmaya yardımcı olan klorojenik asit içerir. Bu, yemekten sonra sade kahve içerseniz vücudunuzun daha az glikoz ve yağ hücresi üreteceği anlamına gelir.
 • Sade kahve ayrıca kilo verme sürecine yardımcı olan antioksidanlar içerir.
 • Sade kahve kafein açısından zengin olduğu için metabolik aktivitenin uyarılmasına yardımcı olur ve enerji seviyenizi yükselterek açlığı bastırır.
 • Sade kahve düşük kalorili bir içecektir ve ayrıca yağ veya kolesterol içermez.
 • Birçok insan spor salonuna gitmeden birkaç dakika önce sade kahve içmeyi sever. Bunun nedeni, metabolizmayı hızlandırması ve egzersizden daha fazla fayda sağlamasına yardımcı olması.
 • Kilo vermek için sade kahve içiliyorsa, hiçbir katkı maddesi içermediğine dikkat etmek önemlidir: Şeker, krema, süt veya başka herhangi bir ilave aroma

Sade kahvenin kanıtlanmış 10 faydası

1. Sinir sistemine ve üretkenliği yükseltmeye yardımcı olur

Sade kahve sinir sistemini uyarır, dopamin ve norepinefrin gibi “mutlu kimyasallar” olarak adlandırılan ve neşeli ve pozitif hissetmeyi sağlayan nörotransmiterlerin salınımını artırır.

Sade kahvede bulunan kafein, beyindeki uyarılabilirliği artırır, ruh halini iyileştirir ve bilişsel becerileri geliştirerek daha üretken olmaya yardımcı olur.

2. Antidepresan etkisi

Kahvenin antidepresan etkisi, beyindeki serotonin ve dopamin miktarını artırarak üzüntü, keder ve yalnızlık gibi depresyon belirtilerini önlemesinden kaynaklanır. Ek olarak, kahve klorojenik asit, ferulik asit ve kafeik asit içerir.

Bu asitler, depresyonlu kişilerin beyinlerinde meydana gelen sinir hücrelerinin iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olur ve buna bağlı rahatsızlık ve sıkıntıyı yatıştırır.

3. Kardiyovasküler sağlığı iyileştirir

Düzenli olarak sade kahve tüketimi başlangıçta tansiyonun yükselmesine neden olabilir, ancak bu etki zamanla azalır.

Çalışmalar , her gün bir ila iki fincan sade kahve içmenin felç dahil kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini azaltabileceğini göstermiştir.

4. Hafızayı geliştirir

Sade kahvenin hafıza için harika bir içecek olduğu bilinmektedir. Yaşlandıkça bilişsel beceriler etkilenir ve Alzheimer, Demans ve Parkinson hastalıkları gibi hafızayla ilgili hastalıklara yakalanma olasılığı artar.

Düzenli olarak sade kahve içmek, sinirleri aktif tutarak bunlarla savaşmaya yardımcı olabilir ve böylece beyin fonksiyonlarını geliştirebilir.

5. Karaciğer için iyidir

Araştırmalar, düzenli sade kahve içmenin kanda bulunan zararlı karaciğer enzimleri seviyesini düşürdüğünü göstermiştir.

6. Mideyi temizlemeye yardımcı olur

Kahve idrar söktürücü bir içecektir, yani ne kadar çok tüketirse o kadar sık ​​idrara çıkılır. Sık idrara çıkma, toksinleri ve bakterileri vücuttan atmaya ve mideyi temizlemeye yardımcı olur.

7. Kansere yakalanma riskini önlemeye yardımcı olabilir

Kahve, vücuttaki iltihaplanmayı azaltmak için mükemmel bir içecektir, bu da tümör gelişimini önlemeye yardımcı olur. Araştırmalar, düzenli olarak sade kahve tüketiminin karaciğer kanseri, meme kanseri, kolon kanseri ve rektal kanser gibi belirli kanser türlerinin gelişme riskini azaltabileceğini göstermiştir.

8. Antioksidan açısından zengindir

Sade kahvenin birçok sağlık yararı, yüksek antioksidan içeriğinden kaynaklanmaktadır. Potasyum, magnezyum, Vitamin B2, B3 ve B5 gibi güçlü antioksidanlar ve ayrıca manganez sade kahvede bulunur.

9. Selülitleri azaltır

Kahvedeki kafeinin cildi daha sıkı yaptığı söylenir.

10. Gut riski azaltır

Araştırmalar, her gün sade kahve içen kişilerin gut hastalığına yakalanma riskinin yüzde 57 oranında daha düşük olduğunu bulmuştur.

Sade kahvenin yan etkileri

 • Çok fazla sade kahve, endişe ve strese yol açan yüksek düzeyde stres hormonu salgılar.
 • Aşırı kahve alımı, uyku rutinini ciddi şekilde bozabilir.
 • Sade kahve kafein ve asit açısından zengindir, bu nedenle aşırı tüketim midede asitliğe neden olabilir.
 • Çok fazla kahve tüketimi, günlük beslenmedeki demir, kalsiyum ve çinko gibi minerallerin emilmesini zorlaştırır.

Not: Sunulan bilgilerin amacı herhangi bir hastalığı teşhis veya tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek değildir. Tüm bilgiler yalnızca genel bilginize yöneliktir, tıbbi tavsiye veya belirli tıbbi durumların tedavisinin yerine geçmez. Uygulamadan önce bu bilgileri doktorunuzla görüşün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir