Proktit Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Teşhisi, Tedavisi

Proktit rektumda ortaya çıkan ve kanlı ishal ile karakterize kronik inflamatuar bir hastalıktır. Kasılma yollarına göre farklılaşan, ülseratif ve bel soğukluğu olmak üzere iki tür proktit vardır. Gonore proktit cinsel temas yoluyla bulaşır.

Haber Merkezi / Proktit belirtileri en sık rektal bölgede ağrı ve sık sık dışkı çıkarma isteğidir. Kanlı ishal, ağrılı dışkılama ve rektal bölgede kanama da yaygındır. İshalin ardından spazmla birlikte kabızlık ve rektal kasların ciddi şekilde gerilmesi (tenesmus) gelebilir. Bazı durumlarda dışkı iyi şekillenmiş ancak etrafı kan ve mukusla çevrili olabilir.

Proktit genellikle yıllar boyunca hafif, aralıklı bir seyir izler. Bazen idrar kesesi fonksiyon bozukluğu, alt ekstremitelerde güçsüzlük ve yanma (parestezi) ve uyluklarda ağrı gibi nörolojik tutulum da görülebilir. Erkekler penis ereksiyonunu sürdürmekte zorluk yaşayabilirler. Bel soğukluğu proktit tanısı doğrulandığında bireyler ayrıca sifiliz, amebiasis, klamidya, kampilobakter, şigella ve herpes simpleks virüsü enfeksiyonları gibi cinsel yolla bulaşan diğer organizmalar için de test edilmelidir.

Muayene sırasında ülseratif proktitli bireylerin rektumda ülserleri görülür. Ülserasyonlara genellikle rektal kanama, rektal kasların gerilmesi (tenesmus) ve analdan kanlı mukus akıntısı eşlik eder. Ancak anal kanama nadiren şiddetli olur. İshalli kişiler genellikle dışkı hacminde bir artış olmadığını, bunun yerine sık sık az miktarda mukus veya kanın geçişini tarif eder.

Ateş ve kilo kaybı nadirdir. Ülseratif proktit belirtileri ülseratif kolite çok benzer. Ancak ülseratif proktit kolit kadar ciddi değildir ve rektumla sınırlıdır. 

Proktit, irin üreten gonokok bakterileri ve herpes simpleks virüsü, birincil ve ikincil sifiliz, klamidya trachomatis ve insan papilloma virüslerinden kaynaklanabilir. Gonokokal Proktit genellikle idrarı mesaneden (üretra) boşaltan kanalda enfeksiyonu olan erkeklerle pasif anal ilişkiden kaynaklanır.

Ülseratif Proktit, radyasyon yaralanması, yabancı cisim travması, bir kan damarının daralması veya tıkanması (iskemi), enfeksiyondan kaynaklanabilir veya nedeni bilinmiyor olabilir (idiyopatik). Tahriş edici lavmanların veya laksatiflerin etkileri Ülseratif Proktit ile karıştırılabilir. Bu bozukluk aynı zamanda uzun süreli travma semptomlarını da taklit edebilir.

Proktit tanısı, sigmoidoskopide rektumun mukus tabakasının iltihabını ortaya çıkardığında ve üzerinde astarın normal olduğu açıkça belirlenmiş bir üst sınırla konur. Baryumlu röntgende kolonun ve ince bağırsağın geri kalanı normal bulunurken, kolonoskopi ve rektal biyopside kronik ülseratif kolitten ayırt edilemeyen değişiklikler görülebilir.

Proktit tedavisi nedene göre belirlenir. Gonokokal proktit, prokain penisilin veya spektinomisin ile standart kas içi enjeksiyona yanıt verir, ancak penisilin veya tetrasiklin ile oral tedaviye daha az tutarlı bir şekilde yanıt verir. Primer herpetik proktit asiklovire iyi yanıt verir. Klamidyal proktit tetrasikline yanıt verir. İdiyopatik (nedeni bilinmeyen) ülseratif proktitin tedavisi, ülseratif kolit ve Crohn hastalığının tedavisine çok benzer ve müshil olmayan bir diyeti, atropin sülfat (Lomotil) veya loperamid ile difenoksilat hidroklorür gibi antidiyare ilaçlarının uygulanmasını içerir.

Topikal kortikosteroidler fitiller, steroid lavmanları veya steroid köpüğü şeklinde uygulanabilir. Tutulmalarını en üst düzeye çıkarmak için lavman veya fitiller yatmadan önce uygulanmalıdır. Diğer semptomlar ağrı kesici ve antispazmodik ilaçlarla tedavi edilebilir. Kapsamlı bir fizik muayene için hastaneye yatış gerekli olabilir.

Her ne kadar proktit uzun yıllar devam edebilse de rektum veya kolon kanseri vakalarında artışla ilişkili değildir. Tedavi ile proktit genellikle periyodik hafif ila şiddetli semptom ataklarıyla seyreder. Proktitten etkilenen kişilerin yalnızca %10 ila 30’unda iltihap rektumun ötesine yayılır. Ülseratif proktitli bireylerin %15’inden azı kronik ülseratif kolit geliştirecektir.

Proktitli eşcinsel erkeklerin yaklaşık %40’ında anorektal bel soğukluğu da vardır. Proktitli hastalarda birden fazla hastalık üreten organizmanın keşfedilmesi alışılmadık bir durum değildir. Üreterde gonokok enfeksiyonu olan seks partnerleriyle pasif rektal ilişki yaşayan erkeklerde, belirgin semptom olmamasına bakılmaksızın bel soğukluğu için kültür yapılmalıdır.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir