Pnömosistis Pnömonisi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Teşhisi, Tedavisi

Pnömosistis pnömonisi, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde akciğerlerin (zatürre) bir tür enfeksiyonudur. Pneumocystis jirovecii (PJP) adı verilen maya benzeri bir mantardan kaynaklanır. Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip kişiler genellikle PCP ile enfekte olmaz.

Haber Merkezi / Sadece mantarın enfeksiyona neden olmasına izin veren zayıf bağışıklık sistemine sahip kişiler için bir sorun haline gelir. Bağışıklık sistemi kanser, HIV enfeksiyonu veya AIDS, yüksek doz kortikosteroidler veya kemik iliği veya organ nakli sonrası alınan ilaçlar nedeniyle zayıflayabilir. HIV ile enfekte kişilerde görülen en yaygın fırsatçı enfeksiyondur ve hafif semptomlara neden olabilir.

Bununla birlikte, HIV enfeksiyonu olmayan bireylerde, çoğu pnömonide olduğu gibi tipik olarak ateş ve kuru öksürüğün eşlik ettiği ciddi solunum yetmezliği ile karakterizedir. PJP’li neredeyse tüm bireylerin istirahatte veya efor sırasında kanlarında düşük oksijen seviyeleri (hipoksemi) veya alveolar-arteriyel oksijen gerilim gradyanında bireyin nefes almasını zorlaştıran bir artış olacaktır.

Pnömosistis pnömonisi, nefes darlığı ve/veya nefes almada zorlukla birlikte kademeli bir başlangıçla karakterizedir. Bu rahatsızlığa ateş, gece terlemesi, kilo kaybı ve kuru öksürük eşlik edebilir. Kuru öksürük tipik pnömoniden bir farktır çünkü tükürük (balgam) üretken olamayacak kadar kalındır, bu nedenle üretken öksürük PJP’de o kadar yaygın değildir. Nadiren de olsa hastalık ilerledikçe PJP mantarı karaciğer, böbrek ve dalak gibi diğer vücut organlarına da yayılabilir.

Pnömosistis pnömonisi, çoğunlukla HIV ile enfekte hastalarda fırsatçı bir enfeksiyon olarak ortaya çıkan, ancak bağışıklık sistemi zayıf olan çeşitli kişilerde de ortaya çıkabilen maya benzeri mantar Pneumocystis jirovecii neden olur. Enfekte olan kişilerin çoğu, başvuru sırasında HIV enfeksiyonunun farkında değildir ve bu nedenle PJP profilaksisi almamaktadır ve PJP’ye yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Pnömosistis pnömonisinin tanısı, PJP’yi diğer pnömoni nedenlerinden ayırmak için göğüs röntgeni ve bronkoalveolar lavaj adı verilen bir prosedürle toplanan balgam örneği gibi çok sayıda test gerektirir. PJP’yi daha da doğrulamak için eser miktarda DNA’yı amplifiye etmeye yönelik bir test (polimeraz zincir reaksiyonu veya PCR) kullanılır ve β-D-glukanı tespit etmek için bir kan testi kullanılır.

PJP enfeksiyonu ciddi olabilir, ancak birçok kişi Bactrim (trimetoprim ve sülfametoksazol) gibi antibiyotiklerle evde tedavi edilebilir. Atovakuon, dapson, klindamisinli primakin ve pentamidin gibi farklı alternatif tedaviler de mevcuttur. Akciğerlerinize ve kan dolaşımınıza daha fazla oksijen girmesine yardımcı olmak için oksijen tedavisine ihtiyaç duyulabilir.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir