Pinta Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Teşhisi, Tedavisi

Pinta, doğrudan cinsel olmayan temas yoluyla bulaşan Treponema carateum bakterisinin neden olduğu, cildi etkileyen nadir bulaşıcı bir tropikal hastalıktır. Pinta, çeşitli cilt lezyonları ve renk değişikliği ile karakterize edilen üç ayrı aşamadan geçer.

Haber Merkezi / Diğer organ sistemleri etkilenmez. Yüz ve ekstremiteler gibi cildin açıkta kalan bölgeleri en sık etkilenir. Pinta, treponemanın neden olduğu bulaşıcı bir hastalık olan treponematozis olarak sınıflandırılır. Treponemalar spiral şekilli bakterilerin (spiroketler) bir cinsidir. Treponemalar pinta, yaws ve frengi gibi çeşitli bulaşıcı hastalıklara neden oldu.

Pintanın semptomları ve ilerlemesi etkilenen bireyler arasında farklılık gösterebilir. Pinta genellikle üç ayrı aşamada ilerler: başlangıç ​​lezyonlarının olduğu erken bir aşama; yaygın (yayılmış) lezyonların olduğu bir ara faz; ve geç bir aşama. Kuluçka süresi yedi ila 21 gün arasında değişebilir. Pintada yer alan tek organ deridir.

Çoğu durumda, başlangıç ​​lezyonları (birincil), çoğunlukla kolların ve bacakların açıkta kalan bölgelerinde meydana gelen küçük, kırmızımsı (eritemli) noktalardır (papüller). Yüz, boyun, göğüs ve karın da etkilenebilir. Papüller sıklıkla kaşıntılıdır (kaşıntılıdır) ve geniş plaklar oluşturacak şekilde yayılabilirler. Bazı durumlarda yakındaki lenf düğümleri iltihaplanabilir (lenfadenit).

İlk lezyonların gelişmesinden bir ay ila bir yıl sonra, etkilenen bireylerde pintid adı verilen ikincil deri döküntüleri gelişebilir. Pintidler normalde birincil lezyonlarla aynı bölgeleri etkileyen küçük pullu, kırmızımsı lezyonlardır. Kuru ve kabuklu olabilirler (psoriatik pintidler).

Üç aydan bir yıla kadar herhangi bir zamanda, ikincil lezyonlar ve bazı durumlarda birincil lezyonların rengi yavaş yavaş kırmızıdan kahverengiye veya barut mavisine dönüşebilir. Bu lezyonlar sonunda rengini kaybedip beyazlaşabilir ve ciltte benekli bir görünüm oluşabilir. Pintids 10 yıla kadar tekrarlayabilir.

Pintanın geç evresi, ilk lezyonların gelişmesinden yaklaşık iki ila beş yıl sonra ortaya çıkar ve beyaz veya renksiz (akromatik) lezyonlarla karakterize edilir. Bu aşamada, etkilenen bireylerde ayak tabanlarında ve avuç içlerinde alışılmadık derecede kuru, kalınlaşmış cilt (hiperkeratoz) gelişebilir. Sonunda, etkilenen bireylerde belirli bölgelerde kuru, kırışık, ince (atrofik) cilt gelişebilir.

Pinta, Treponema carateum olarak bilinen spiral şekilli bakterinin (spiroket) neden olduğu bulaşıcı bir tropikal hastalıktır. Ayrıntılı bir hasta geçmişine (örneğin, endemik bölgeye yakın zamanda yapılan seyahat), kapsamlı bir klinik değerlendirmeye, karakteristik semptomların tanımlanmasına ve çeşitli testlere dayanarak pinta tanısından şüphelenilir.

Bu testler, etkilenen bireylerin deri lezyonlarından alınan doku örneklerinin mikroskobik incelemesini (karanlık alan incelemesi) içerebilir. Diğer kan testleri (örn. VDRL ve Treponemal antikor emilim testi [FTA-ABS]) genellikle ancak ikincil cilt lezyonları ortaya çıktıktan sonra pozitif olur.

Pinta tedavisi antimikrobiyal ilaçları içerir. Tercih edilen ilaç benzatin penisilin G’dir. Bu antibiyotiğin tek bir büyük dozu genellikle cilt lezyonlarını iyileştirir ve organizmayı yok eder. Birincil ve ikincil lezyonlar genellikle altı ila 12 ay içinde iyileşir; geç faz lezyonlarının çözülmesi daha fazla zaman alır. Penisilin alerjisi olan kişiler tetrasiklin veya eritromisin ile tedavi edilebilir.

İlaç tedavisi ayrıca aile üyelerinde ve etkilenen kişilerle sık temas halinde olan diğer kişilerde hastalığın önlenmesi için de kullanılabilir.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir