Gazze’de Ağır Bilanço: Can Kaybı 8 Bini Aştı

Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugaylarının Aksa Tufanı operasyonuyla başlayan Filistin – İsrail savaşı 23. gününde de devam ederken, Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, can kaybının 3 bin 342’si çocuk, 2 bin 62’si kadın olmak üzere 8 bin 5’e, yaralı sayısının 20 bin 242’ye yükseldiğini açıkladı.

Haber Merkezi / Açıklamada, Gazze’deki saldırılarda yaşamını yitirenlerin yanı sıra işgal altındaki Batı Şeria’da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 111 Filistinlinin öldüğü, 1900’den fazla kişinin de yaralandı belirtildi.

Hamas, Gazze’nin çeşitli yerlerinde çatışmalar sürüyor

Önceki saatlerde Hamas’ın askeri kanadı İzzettin El-Kassam Tugayları’nın Telegram kanalında, Gazze Şeridi’nin kuzey batı bölgesinde İsrailli birlikler ve araçlarıyla silahlı çatışmaların olduğu bildirildi.

İsrail ordusu dün birliklerinin Gazze’de bulunduğunu söylemiş, İsrail Babşakanı Binyamin Netanyahu da askeri komutların Gazze Şeridi’nin çeşitli yerlerine konuşlandırıldığını ifade etmişti.

Dün aynı Telegram hesabında Gazze’nin kuzeybatısında çatışmalar yaşandığına dair benzer haberler de vardı. Öte yandan İsrail ordusu tarafından paylaşılan ve askeri araçların Gazze’nin kuzey batısına çok yakın bir yerde konuşlandırıldığını gösteren videoları doğruladık. Ancak araçlar hala İsrail’deydi.

El Kassam Tugayları’nın aynı Telegram hesabı, dün akşam Gazze Şehri’nin doğusunda İsrail askerleriyle çatışmalar yaşandığını bildirdi. Yine aynı şekilde bu sabah yayımlanan ve aynı bölgede çatışmaların yaşandığını gösteren bir videoyu doğrulamaya çalışıyoruz. Sahadaki durum hakkında elimize daha fazla bilgi ulaşınca, aktarmayı sürdüreceğiz.

“İkinci bağımsızlık savaşımız olacak”

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Hamas’a karşı savaşın yeni bir aşamaya girdiğini, bu savaşın “uzun ve zor” olacağını söyledi.

İsrail tarihinin en ölümcül saldırısıyla tetiklenen çatışmaların başlamasından üç hafta sonra, cumartesi günü akşamı ulusa seslenen Netanyahu, Hamas ile savaşı “ikinci bağımsızlık savaşı” olarak niteleyerek, “Gazze Şeridi’ndeki savaş uzun ve zorlu olacak ve biz buna hazırız” dedi.

Düşmanı “karada ve yeraltında yok edeceğiz” diyen Netanyahu, Hamas’ın mali kaynaklarının yüzde 90’ının İran tarafından sağlandığını ileri sürdü. Netanyahu, “düşmanı yeraltında yok edeceğiz” derken Hamas’ın operasyonlarını yönlendirdiği devasa yeraltı tünelleri ağına göndermede bulundu.

Gazze Şeridi’nde esir tutulanların aileleriyle bir araya gelen Netanyahu, “şimdi savaşın ikinci aşamasına giriyoruz, hedefimiz net: Hamas’ın askeri kabiliyetlerini ve liderliğini yok etmek; rehineleri eve getirmek” dedi. Cumartesi günü İsrail ordusu Gazze Şehri (kuzey) sakinlerine “derhal güneye gitmeleri” çağrısını yineleyerek şehri ve bölgeyi artık bir “savaş alanı” olarak gördüklerini söyledi.

İsrail Hükümet Sözcüsü Eylon Levy, Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırılarının “insanlık tarihinin gördüğü en büyük katliamlardan” biri olduğunu söyledi ve ülkesinin “bunun bir daha yaşanmaması için kararlı olduğunu” ifade etti.

BBC Radio 5’e konuk olan Levy, “Bu İsrail’in başlattığı bir savaş değil. Bu İsrail’in beklediği bir savaş bile değil. Bu Hamas’ın başlattığı ve bize karşı ilan ettiği bir savaş” değerlendirmesinde bulundu. Levy, “Hamas’ı yok etme” sözünü yineledi.

ABD’den Gazze açıklaması

İsrail ordusu Gazze Şeridi’ndeki bombardıman ve kara operasyonlarını arttırırken ABD’den pazar günü gelen açıklamada İsrail’in askeri operasyonlarında Hamas ile Filistinli siviller arasında bir “ayrım” yapması gerektiği belirtildi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan CNN’e verdiği demeçte, “İnandığımız şey, bu askeri operasyonun her saatinde, her gününde, İsrail hükümetinin Hamas teröristleri ile sivilleri birbirinden ayırmak için mümkün olan her türlü önlemi alması gerektiğidir” dedi.

“İnsani acılar tahammül edilemez boyutlarda”

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), İsrail ve Hamas arasındaki savaşla ilgili olarak derhal itidal çağrısında bulundu. ICRC Başkanı Mirjana Spoljaric açıklamasında, “İnsanların çektiği acıların tahammül edilemez boyutlara ulaşmasından dolayı şok olmuş durumdayım ve çatışmanın taraflarını gerilimi düşürmeye çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

Gazze’deki siviller için İsrail birliklerinin başlattığı yoğun bombardımandan kaçacak güvenli yer olmamasının kabul edilemeyeceğini belirten Spoljaric, yeterli insani yardımın da şu an için mümkün olmadığını belirtti. ICRC Başkanı, “Bu, dünyanın tolore etmemesi gereken felaket boyutta bir başarısızlık” ifadelerini kullandı.

Kızılhaç’a göre, Gazze’de binlerce aile derme çatma çadırlarda ya da açıkta çok az su ve gıda ile barınmak zorunda. ICRC’nin açıklamasında, bölgede hala faaliyet gösterebilen hastanelerde, hasta ve yaralılar için gereken tıbbi malzeme bitmek üzere olduğundan sağlık sisteminin çökme sınırında olduğu belirtildi. ICRC, sivillerin hayatının kurtarılabilmesi için sağlık hizmetleri ve elektriğin bir an önce yeniden sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir