Deprem Bölgesinde Yaşayanlar En Çok Hangi Kentlere Göç Etti?

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli depremler, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ’da büyük yıkıma neden olmuştu.

Deprem bölgesinde yaşayanların göçmek için en çok Ankara, İstanbul, İzmir’i ve afet bölgelerine yakın şehirleri tercih ettiği ortaya çıktı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından yüzbinlerce insan evsiz kalmış, çok sayıda insan büyükşehirler ile çevre kentlere göç etmeye başlamıştı.

Halihazırda gelire göre kiralar yüksekken, bazı ev sahipleri göçten faydalanarak kiraları neredeyse 2 katına çıkarmıştı.

İstanbul ve Ankara’da gibi şehirlerde hem yeni hem de az katlı binalardaki dairelerin kiraları daha da artmıştı.

Milliyet’ten Duygu Erdoğan’ın haberine göre EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, gayrimenkule bağlı önlemlerin hızla artırılması ve gayrimenkul piyasaları kurulu kurulmasının gerektiğine dikkat çekti.

Yazıcı, şunları söyledi. “Ancak kira giderleri o kadar yüksek ki bu konuda bir eylemde bulunamayan yüzbinler var. Acilen önlemler alınması gerekli. Diğer yandan kira artışlarına sınırlama getirildi ancak uyan yok, taciz usulü artış kavgaları devam ediyor. Artık bu sorunların hızla çözümlenmesi gerekli, bu nedenle gayrimenkul ihtisas mahkemeleri kurulmalı ve kira davalarının çözümleme süreleri acilen kısaltılmalı.”

Hangi kent nereye gitti?

Enuygun.com, 6-20 Şubat verilerini derleyerek deprem göçlerinin rotasını çıkardı. Deprem bölgesindeki illerden en çok Ankara, İstanbul, İzmir’e ve afet bölgelerine yakın şehirlere yönelme var.

İl il veriler şöyle:

Malatya: İstanbul, Ankara, İzmir

Gaziantep: Ankara, İstanbul, Mersin

Hatay: İstanbul, Adana, Ankara

Adana: Ankara, Antalya, İstanbul

Adıyaman: İstanbul, Ankara, Adana

Diyarbakır: Van, Ankara, Erzurum

Elazığ: Ankara, İstanbul, Diyarbakır

Kahramanmaraş: Ankara, İstanbul, Kayseri

Kilis: Ankara, İstanbul, Mersin

Osmaniye: Ankara, İzmir, İstanbul

Şanlıurfa: İstanbul, Ankara, Antalya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir