ASO (Antistreptolizin O) Nedir?

ASO (Antistreptolizin O), Streptolizin, “Hemolitik Streptokok” adı verilen bakterilerin salgıladığı toksinin adıdır. Bu toksinin varlığını tespit için yapılan tetkike de kısaca ASO adı verilir.

ASO değeri streptokok bakterisi vücuda girdikten 5 gün sonra yükselmeye başlar. Özellikle 2-3 hafta sonunda en yüksek değerine ulaşır.

ASO değerinin enfeksiyon öncesindeki değerine inmesi 6-12 ayı bulur. Yani enfeksiyon geçse bile, ASO değeri uzun süre yüksek kalabilir.

Bu yüzden ASO değeri yüksek çıkmışsa, 2-4 hafta sonra yine ASO testi istenebilir. Böylece streptokok enfeksiyonunun seyrine dair fikir edinilir.

ASO yüksekliği ne anlama gelir?

ASO yüksekliği, hastanın streptokok enfeksiyonu geçirdiği anlamına gelir. Streptokok enfeksiyonu öncelikli olarak şu belirtilerle kendini gösterir:

Bademcik iltihabı,
Boğaz ağrısı,
Ateş,
Boyunda lenf düğümlerinin şişmesi.

Streptokok enfeksiyonu antibiyotikler ile tamamen tedavi edilebilir.

Ama streptokok enfeksiyonu, daha ciddi başka hastalıklara da yol açmış olabilir:

Endokardit (Kalbin iç zarında enfeksiyon),
Romatizmal ateş,
Kızıl hastalığı,
Glomerulonefrit (bir böbrek hastalığı),
Toksik şok sendromu,
İmpetigo.

Doktorunuz diğer belirtilere ve ek testlerin sonucuna göre yukarıdaki hastalıkların sizde bulunup, bulunmadığını kontrol edecektir. Eğer varsa, bu hastalıklar için de bir tedaviye başlayacaktır.

ASO testinin önemi

ASO testi, hastanın streptokok enfeksiyonu geçirip, geçirmediğini anlamak için yapılır. Genelde bu hastalarda uzun süredir devam eden bademcik iltihabı vardır. ASO yüksekliği olduğunda, bir antibiyotik tedavisine başlanıp, streptokok enfeksiyonu tedavi edilebilir.

Ama bazı hastalarda;

Eklemlerde şişkinlik ve ağrı (romatizmal ateş),
İdrardan kan gelmesi (glomerulonefrit).

gibi belirtiler görülmesi sonucunda daha ciddi hastalıkların teşhisi için de ASO testi yapılabilir. Bu durumda doktorunuz ek testler de isteyecektir.
Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir