Anüri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Böbreklerde ciddi bir hasar sonucunda ortaya çıkan Anüri, idrar çıkışının tümüyle kesilmesi durumudur. Anüri belirtileri gösteren bir kişi, birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcısı olan aile hekimine veya genel pratisyen bir doktora başvurmalıdır.

Anüri’nin çoğunlukla nedeni idrar çıkışının prostat bezinin büyümesi, mesane tümörü, mesane ya da böbrek taşları sonucunda da meydana gelebilir.

Böbreklerdeki idrar üretmedeki yetersizlik şokta olduğu gibi azalmış kan akımı sonucunda oksijen eksikliğine ya da glomerülonefrit gibi bir hastalık nedeni ile ortaya çıkan ciddi bir böbrek hasarına bağlı olarak da görülebilen bir durumdur.

Anüri, hastalarda birçok komplikasyonun gelişmesine yol açan ve mortalite riskini artıran önemli bir sorundur. Bu nedenle yoğun bakım hemşireleri Anuri’ye neden olan faktörleri bilmeli ve yönetebilme beceri ve bilgisine sahip olmalıdır.

Belirtileri:

İdrar yapamama: Temel belirti, kişinin idrar yapamaması veya çok az idrar yapmasıdır. İdrar yapma çabası, ancak idrarın gelmemesi durumu söz konusu olabilir.

Karın şişkinliği ve ağrı: İdrarın vücuttan atılamaması, vücutta biriken sıvının neden olduğu karın şişkinliği ve ağrıya yol açabilir.

Sırt ağrısı: Böbreklerdeki sorunlar veya idrar yollarındaki tıkanıklıklar, sırt ağrısına neden olabilir.

Bulantı ve kusma: Vücutta biriken atık maddelerin sistemden uzaklaştırılamaması, genellikle bulantı ve kusma gibi sindirim sistemi sorunlarına neden olabilir.

Genel halsizlik ve yorgunluk: Böbreklerin düzgün çalışmaması, vücuttaki toksinlerin birikmesine ve genel halsizliğe neden olabilir.

Ağız kuruluğu ve susuzluk: İdrar yapamama durumu, vücutta su dengesinin bozulmasına yol açabilir, bu da ağız kuruluğu ve susuzluğa neden olabilir.

Tedavisi

Anürinin temel nedeni tespit edildikten sonra, tedavi planı bu temel nedene yönelik olacaktır.

Dehidrasyonun düzeltilmesi: Anüri bazen dehidrasyonla ilişkilidir. Dehidrasyon, vücuttaki sıvı miktarının azalmasıdır. Bu durum, intravenöz (damar içi) sıvı tedavisi ile düzeltilebilir.

İdrar yolu tıkanıklığının giderilmesi: İdrar yollarında tıkanıklık varsa, bu tıkanıklığı açmak veya hafifletmek için cerrahi müdahale gerekebilir.

İlaç tedavisi: Anüriye neden olan duruma bağlı olarak, doktorlar bazen belirli ilaçları reçete edebilir. Örneğin, idrar yolu enfeksiyonları için antibiyotikler veya idrar yollarındaki tıkanıklığı hafifletmek için belirli ilaçlar kullanılabilir.

Diğer tedavi seçenekleri: Bazı durumlarda, diyaliz veya böbrek nakli gibi daha kapsamlı tedaviler gerekebilir, özellikle böbrek yetmezliği gibi durumlarda.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir