Çocuğunuza Erken Yaşta Öğretmeniz Gereken 5 Sosyal Beceri

Sağlıklı ve güçlü ilişkiler kurmak için iyi sosyal beceriler çok önemlidir. Sosyal beceriler, ister arkadaş edinmek olsun, ister iş arkadaşlarınızla veya aile üyelerinizle iyi geçinmek olsun, sosyal kabulün çok ötesine geçmenize yardımcı olurlar.

Haber Merkezi / Bu, karmaşık ve kafa karıştırıcı olabilen ancak büyüyen çocuklarınız için gelecekte ödül olabilecek bir yaşam becerisidir. Bu beceriyi erken yaşta öğretmek onlara uzun vadede yardımcı olabilir. İşte herkesin çocuklarına erken yaşta öğretmesi gereken 5 temel beceri.

Paylaşım;

“Paylaşmak önemsemektir”, çocuklarınıza paylaşmanın önemini öğretmek, güçlü ilişkiler kurmasına yardımcı olabilir. Paylaşmak, çocuklara uzlaşmayı ve adaleti öğretir. Başkalarına biraz verirlerse karşılığında bir şeyler alabileceklerini öğrenmelerine yardımcı olur. Araştırmalar, iki yaşındaki çocukların, kaynakları bol olduğunda, üç ile altı yaş arasındaki çocukların, biraz bencil olduklarını, yedi ya da sekiz yaşlarındaki çocukların adaletle daha fazla ilgilendikleri, başkalarıyla paylaşmaya daha istekli olduklarını ortaya koyuyor.

Dinleme;

Dinleme, yetişkinler de dahil olmak üzere çoğu insanda bulunmayan bir başka sosyal beceridir. Dinlemek, karşıdaki kişi konuşurken sessiz kalmak değil, onun ne hakkında konuştuğunu anlamak ve özümsemek anlamına gelir. Nasıl konuşmak görüşünüzü öne çıkarmak çok önemliyse, dinlemek de aynı şekilde kritik bir bileşendir.

İşbirliği;

İşbirliği, genel olarak, ortak bir hedefe ulaşmak için diğer kişi veya kişilerle samimi bir şekilde çalışmak anlamına gelir. Sosyal becerilere hakim olmak, diğer kişi veya kişilerle iyi geçinmeye yardımcı olur. İşbirliği yapmak, çocukların başkalarından saygı duymasını da sağlar.

Kişisel alana saygı duymak;

Her ilişkinin fiziksel ve duygusal sınırları vardır. Bu sınırlar kişiden kişiye değişir ve herkese saygı duymalıyız. Bazen arkadaş canlısı olurken çoğu insan sınırları aşar. Arkadaş canlısı olmak ve başkalarının kişisel alanlarına saygı duymak iki farklı şeydir ve her ikisini de bilmek gerekir. Çocuğunuza nasıl izin isteyeceğini ve sınırları nasıl belirleyeceğini öğretin. Aynı zamanda kendi sınırlarını belirlemelerine de yardımcı olun.

Görgü;

Görgü kuralları da sosyal becerilerin bir parçasıdır. Teşekkür ederim, rica ederim, üzgünüm, özür dilerim gibi kelimelerin doğru yerde doğru zamanda kullanımı, çocuğunuza ve çocuğunuzun geleceğindeki yaşamında çok yardımcı olabilir. Ebeveynler olarak, çocuklarınızın iyi davranışlar geliştirmesine yardımcı olmak için çaba sarf etmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir