Yerel Seçimler: AK Parti’den İstanbul İçin Özel Kampanya Hazırlığı

31 Mart 2024’te yapılması planlanan seçimler yaklaştıkça partilerin ve ittifakların seçim stratejileri de netleşiyor. AK Parti tüm iller için aday adayı çalışmalarını anketlerle destekleyerek sürdürürken, İstanbul için özel bir kampanya başlığı açmaya hazırlanıyor.

İstanbul’un bugünkü yönetimi hakkında daha önce planlanan negatif kampanyanın ardından, kendilerini daha cazip gösterecek pozitif projelerin açıklanması ve bunların da adayla eş zamanlı duyurulması planlanıyor. Yeni iletişim yollarının kullanılması, marka projelerin bu yolla duyurulması ele alınıyor. Asıl kampanyanın aralık ayında başlaması öngörülüyor.

Gazete Pencere’den Nuray Babacan’ın edindiği bilgilere göre; AK Parti ve MHP kurmayları, il ve ilçeler bazında yapılacak pazarlıkların alt yapısını oluşturdu. Henüz il ve ilçeler üzerinde görüşmeye geçilmezken, bir önceki yerel seçimde ittifakın diğer ortağına bırakılan il ve ilçelerdeki durum analiz ediliyor. Bu yerleşim yerlerindeki belediye başkanlarının ‘başarı ve başarısızlık’ grafiği de çıkartıldı. O seçimde alınan oylar ve bu seçime ilişkin olasılıklar değerlendirilerek, gerekirse ittifak yapılan iller değiştirilecek.

“44 ilde sadece AK Parti, 7 ilde sadece MHP aday göstererek”

Buna göre taraflar, herhangi bir il veya ilçeyi ortağına bırakırken, başarı grafiğini esas alacak ve o yerleşim yeri MHP veya AK Parti’de kalsa bile başkan adayının değiştirilmesini isteyebilecek. Aynı planlama ittifak yapılacak ilçeler için de geçerli olacak. MHP’ye bırakılacak iller olarak, Osmaniye, Manisa, Muğla, Adana, Aydın, Kars Kırıkkale ve Iğdır tartışılırken, bir önceki seçimde, 51 ilde iş birliği yapılmış, 44 ilde sadece AK Parti, 7 ilde sadece MHP aday göstererek birbirlerine destek vermişti.

AK Parti tüm iller için aday adayı çalışmalarını anketlerle destekleyerek sürdürürken, İstanbul için özel bir kampanya başlığı açmaya hazırlanıyor. İstanbul’un bugünkü yönetimi hakkında daha önce planlanan negatif kampanyanın ardından, kendilerini daha cazip gösterecek pozitif projelerin açıklanması ve bunların da adayla eş zamanlı duyurulması planlanıyor. Yeni iletişim yollarının kullanılması, marka projelerin bu yolla duyurulması ele alınıyor. Asıl kampanyanın aralık ayında başlaması öngörülüyor.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir