Türkiye, G20 Ülkeleri Arasında Enflasyonda İkinci

Türkiye, enflasyonun yüzde 100’ün üzerinde olduğu Arjantin’den sonra en yüksek tüketici enflasyonu oranına sahip G20 ülkesi oldu. G20 ülkeleri arasında yıllık tüketici enflasyonu yüzde 8’den yüzde 6,9’a geriledi.

G20 ülkeleri: Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği.

OECD’nin 4 Mayıs’ta güncellenen “Tüketici Fiyatları” raporuna göre OECD ülkelerinde ortalama yıllık enflasyon mart ayında yüzde 8,8’den yüzde 7,7’ye geriledi.

Türkiye, TÜİK’in yüzde 50,5 olarak açıkladığı mart ayı tüketici enflasyonu verisiyle OECD ülkeleri arasında ilk sırada.

Türkiye’nin ardından tüketici fiyatlarının yıllık bazda yüzde 25,2 arttığı Macaristan ve yüzde 17,3 artışla Letonya geliyor.

OECD ülkeleri arasında yıllık tüketici enflasyonunun en düşük olduğu ülke yüzde 2,9 ile İsviçre oldu. Yüzde 3,2 enflasyon açıklayan Japonya ve yüzde 3,3 ile İspanya, son 3 sırayı tamamladı.

Raporda belirtilenlere göre OECD ülkelerinde enerji fiyatlarındaki yıllık artış şubat ayında olduğu yüzde 11,9 seviyesinden martta yüzde 1,3’e geriledi.

Enerji enflasyonu 38 ülkenin 36’sında gerilemesine rağmen OECD, düşüşte baz etkisinin rol oynadığına vurgu yaptı. Hatırlanacağı üzere Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardında Mart 2022’de enerji fiyatları hızla artmıştı.

OECD ülkelerinde yıllık gıda enflasyonu ise mart ayında yüzde 14,9’dan yüzde 14’e geriledi. TÜİK, mart ayı gıda ve alkolsüz içecekler kategorisindeki enflasyonu yüzde 67,89 olarak açıklamıştı.

G20’de Türkiye ikinci

G20 ülkeleri arasında yıllık tüketici enflasyonu yüzde 8’den yüzde 6,9’a geriledi. Türkiye, enflasyonun yüzde 100’ün üzerinde olduğu Arjantin’den sonra en yüksek tüketici enflasyonu oranına sahip G20 ülkesi oldu.

Euro Bölgesi’nde yıllık TÜFE, martta yüzde 8,5’ten yüzde 6,9’a geriledi.

TÜİK, nisan ayı enflasyon oranının aylık bazda yüzde 2,39, yıllık bazda ise 43,68 olduğunu bildirmişti. ENAG ise nisanda aylık enflasyonu yüzde 4,86, yıllık enflasyonu ise yüzde 105,19 olarak belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir