Taylor Swift, 2.3 Büyüklüğünde Depreme Neden Oldu

Taylor Swift’in konserlerine katılan seyircilerin 2.3 büyüklüğünde depreme neden olduğun belirtildi. Swift ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, konsere katılan hayranlarına teşekkür etti.

Taylor Swift, BD’nin Seattle kentindeki Lumen Field’da gerçekleştirdiği konserlerle tarihe geçti. Western Washington Üniversitesi’nden deprembilimci Jackie Caplan-Auerbach, konserlere katılan seyircilerin 2.3 büyüklüğünde depreme neden olduğunu belirtti.

Amerikan futbolu takımı Seattle Seahawks’ın da kullandığı Lumen Field stadyumunda gerçekleşen konserlerde, sadece 22 Temmuz’daki performansı 72 bin 171 kişinin izlediği bildirildi. Böylelikle 33 yaşındaki şarkıcı, U2’nun 2011’de aynı stadyumda yaklaşık 70 bin kişi önünde çalarak elde ettiği rekoru da geçmiş oldu.

Caplan-Auerbach, 2011’de aynı stadyumda Seattle Seahawks taraftarlarının yarattığı ve “Beast Quake” olarak bilinen depremin sismik verileriyle konserde oluşan depremin verilerini karşılaştırdığını belirtti. Akademisyen, iki konserde görülen sarsıntıların toplamının 2,3 büyüklüğünde depreme eş olduğunu ve bunun “Beast Quake” depreminin iki katına denk geldiğini söyledi.

Müzik kariyeri boyunca pek çok rekora imza atan ve aldığı ödüllerle tarihe geçen ABD’li şarkıcı Taylor Swift, ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Eras” turnesi kapsamında verdiği konserlere katılan hayranlarına teşekkür etti.

Taylor Swift kimdir?

Tam adı Taylor Alison Swift olan Taylor Swift, 13 Aralık 1989 tarihinde ABD’nin Pennsylvania eyaletinin Wyomissing kasabasında Andrea Gardner ve Scott Kingsley Swift’in kızı olarak dünyaya geldi. Taylor Swift opera şarkıcısı olan büyükannesinden ve bir başka country-pop şarkıcısı olan “LeAnn Rimes’tan etkilenerek büyümüştür.

10 yaşındayken yaşadığı kasabada çeşitli festivallerde ve karaoke yarışmalarında şarkı söylemeye başlayan Taylor Swift, 11 yaşındayken demo kasetini hazırlar ve Nashville kasabasına giderek çeşitli plak şirketlerine verir ama bir sonuç alamaz ve “Lucky You” adlı şarkıyı yazar.

Daha sonraları ailesiyle beraber Tennessee’deki Hendersonville kasabasına taşınan Taylor Swift Hendersonville lisesinden 2008 yılında mezun oldu. Ve sonra da Nashville kasabasına taşınarak “The Bluebird Cafe” adlı mekanda şarkı söylemeye başlar.

Taylor Swift, 24 Ekim 2006’da ilk çıkışını yapmış ve ilk albümü “Taylor Swift”i satışa sunmuştur. Şarkılarının çoğunluğunu kendinin yazdığı albüm, listelere 19 numaradan giriş yapar ve ilk haftasında 61,000 adet satılır. Başarısı dolayısıyla Good Morning America adlı programda ve 2006 Akademi Country Müzik Ödüllerine katılır ve canlı olarak “Tim McGraw”şarkısını seslendirir.

15 Mayıs 2007 tarihinde hayranı olduğu sanatçı Tim McGraw ile Academy of Country Music Awards’ta beraber sahne almıştır. Başta “Should’ve Said No”, “Teardrops On My Guitar” ve “Our Song” olmak üzere “country” listelerinin üst sıralarında yer alan şarkılar çıkaran Swift, 2008’de ise “AT&T TEAM USA Soundtrack” albümü için “Change” adlı şarkısını yayınlamıştır.

2006 yılında Tim McGraw adlı şarkısıyla Yılın En İyi Çıkış Yapan Country Video’su ödülü alır.13 Şubat 2007’de Jay Leno Şov’a katılır. Swift 2007 yılında Faith Hill ile turneye çıkar.

Taylor Swift aynı zamanda interneti kendisine iletişim kaynağı olarak kullanan ilk country şarkıcılarındandır. Genç olması sebebiyle bir çok genç izleyici hayran kitlesine de bu şekilde ulaşmaktadır.2010 yılında “Valentine’s Day” adlı fiimde rol aldı.2010 yılında yapılan 52. Grammy Ödülleri’nde, 8 Grammy adaylığı bulunmaktadır.

Taylor Swift Speak Now adlı 3.albümünü 25 Ekim 2010 tarihinde yayınlamış; albüm, ilk haftasında 1,047,000 kopya satarak “ilk haftasında en çok satan albüm” unvanını taşımaktadır.

Forbes ‘ın 2009’da yayınladığı en güçlü ünlüler listesinde 18 milyon doları bulan servetiyle 69. sırada yer aldı, 2010’daki listede 45 milyon dolarlık servetiyle 12. Sırada, 2011’deki listede de 7. Sırada yer aldı. Son albümünde yer alan parçası ,”Shake It Off” adlı parçasına da video klip çekti ve bir haftada Youtube’da 114 Milyon kişi tarafından izlendi.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir