Kiss, 50 Yıllık Müzik Kariyerini Noktalıyor

1972’te New York’ta Paul Stanley, Gene Simmons, Peter Criss ve Ace Frehley tarafından kurulan dünyaca ünlü hard rock grubu Kiss, 50 yıllık müzik kariyerini Cumartesi gecesi vereceği konserle noktalayacak.

Haber Merkezi / New York’taki ünlü Madison Square Garden salonunda düzenlenecek konser, grubun beş yıl süren veda turnesinin de son ayağı olacak. Grubun kariyeri, Ocak 1973’te yine New York kentinde sahne aldıkları bir kulüpte başlamıştı.

Amerikan Rock grubu Kiss, 1972’de New York’da, ritim gitar ve vokalde Paul Stanley (asıl adı Stanley Harvey Eisen, 20 Ocak 1952 doğumlu) ve bas gitar/vokalde Gene Simmons (asıl adı Chaim Witz, 25 Ağustos 1949 doğumlu) davulda Peter Criss (asıl adı Peter Crisscoula, 27 Aralık 1947 doğumlu) ve lead gitar/vokalde Ace Frehley (asıl adı Paul Frehley, 22 Nisan 1951 doğumlu) tarafından kurulmuştur. 1973’te Hotel Diplomat, Manhattan’da henüz ikinci gösterilerini yaparlarken yapımcı Bill Aucoin tarafından ilk kontratları önlerine sürüldü.

İki hafta sonra artık Kiss Neil Bogart’ın yeni kurmuş bulunduğu Casablanca Records ile anlaşmalıydı. Büyük bir hırs ve hız örneği göstererek bu anlaşmalı ilk yılda ilk üç albümünü çıkardı ancak istediği başarılara ulaşamadı. Ancak 1975 Yazında ilk 45’likleri “Alive!”ın çıkmasıyla şansları döndü. 45’likteki diğer parça ise Kasım’da Amerikan 45’likler listesinde 12 numaraya kadar yükselen “Rock And Roll All Night” idi. Kiss’in cazibesinde kuruluşundan bu yana hep konserlerinin payı büyük olmuştur.

Kostümler, makyajlar, sahne efektleri biraraya gelerek “The Greatest Rock ’n’ Roll Show On Earth” denen kavramı oluşturuyordu. Sahne şovları ile milyonları büyüleyen Kiss’in “Alive”, topluluğa platin plak getiren ilk albüm oldu. “Destroyer” da en az “Alive” kadar başarılıydı, üstelik bu ikincisinde onları Amerika’da ilk kez İlk On listesiyle tanıştıran, ve şarkı sözlerini yazan Peter Criss’e ödül kazandıran “Beth” parçası da bulunuyordu. Sonraki işler; “Rock And Roll Over”, “Love Gun” ve “Alive II”nin herbiri platin kazandı. Kiss’in müzik dünyasının vazgeçilmezlerinden olacağını müjdeleyen bu çalışmalar bir Kiss tarzı da oturtuyordu.

1977’de Kiss Gallup’un yaptığı araştırmalarda Amerika’nın en popüler hareketi olarak kabul gördü. Ticari bir rüya oluverdiler: Makyaj malzemelerinin, maskelerin, oyunların hatta tilt makinelerinin Kiss adı altında satışı patlayıverdi. Marvel Comics Kiss üzerine iki çizgiroman kitabı çıkardı. “Kiss Meet The Phantom Of The Park” isimli uzunmetrajlı bir bilim kurgu filmi çekildi.

Hayran Derneği “Kiss Army”nin üye sayısı hızla milyona yaklaşıyordu. 1978 Eylül’ünde grubun dört elemanı da solo albümlerini aynı günde çıkardılar. Bu da kayıtlı müzik tarihinde görülmüş en büyük talebi beraberinde getirdi. Ace Frehley 45’liğindeki “New York Groove” ile Amerika’da İlk 20’ye girdi. Çalışmasında Cher, Donna Summer, Bob Seger ve Janis Ian gibi isimlere yer veren Gene Simmons ise “Radioactive” ile İngiltere’de büyük bir başarı elde etti.

Dünya çapında bilinen “I Was Made For Lovin’ You” parçasını içeren “Dynasty” 1979’da çıktıktan sonra toplulukta çatırtılar duyulmaya başladı. Peter Criss’in yerine daha önce Frehley’le çalışmış olan Anton Fig geldi. Fig 1980’deki “Unmasked”ta da çaldı ancak daha sonra yerine ilk deneyimini aynı yıl bir turnede alacak olan Eric Carrgeldi (d. 12 Temmuz 1950, ö. 24 Kasım 1991). “Music From The Elder” albümünde Kiss tarzı müziğe çok güzel örnekler ve bir çok deneme bulunuyordu.

Orkestra ve koro da unutulmamıştı. Bu cesur deneme satışlarda pek de iyi bir rakama ulaşamadı. Frehley, 1982 Aralık’ında topluluğun müzik gidişatını beğenmediğinden ayrıldı. Zaten ayrılmasından önceki iki albümde onun yerine daha çok yabancı müzisyenler çalmıştı. Bruce Kulick ve Vincent Cusano (sonraki adıyla Vinnie Vincent) lead gitardaydılar 1982’deki “Creatures Of The Night” çalışmasında. 1983’e gelindiğinde Kiss’in tanınmışlığı, popülaritesi ve ünü azalıyordu.

Beklenmedik hareketlerle toparlanmaya çalışıyorlardı. MTV’de kurulduklarından beri onlara gizem katmış olan efsanevi makyajı sildiler. Vinnie Vincent’in ilk kez toplulukla çalıştığı “Lick It Up” ile İngiltere’de İlk On’daydılar. “Animalize” ile bu toparlanma çalışmaları devam etti. Mark St. John (b. Mark Norton), Vincent’in yerine geldi. Ancak grupla beraberliği kısa sürdü, BruceKulick ilk başta saklansa da 1984 Avrupa Tur’undan sonra St. John’un yerini aldı. “Asylum” ve “Crazy Nights” ile de gündemde kalmayı becerdiler. “Crazy Nights”ta İngiltere’deki en iyi 45’likleri olan, 1987 Ekim’inde 4 numaraya kadar yükselen ve ardından “Reason To Live”i listeye sokan “Crazy Crazy Nights” parçası da vardı. Çok geçmeden bir başka hit “Forever” piyasaya sürüldü.

Eric Carr kansere yakalandığından sonraki albümün çalışmaları ertelendi. 24 Kasım 1991’de, New York’ta, 41 yaşında hayata veda etti. Bu darbeye rağmen Kiss bir klasik olan “God Gave Rock ’N’ Roll To You II” parçasını yeniden yorumladı ve “Bill And Ted’s Bogus Journey” isimli filmin müziklerine ekledi. Eric Singer (önceden Black Sabbath; Badlands) davula getirildi. “Revenge” eski Kiss satışlarını tekrar yaşattı gruba, bu da kötü gidişe bir dur demek oluyordu.

1994’teki “Kiss My Ass” isimli teşekkür albümünde kimler yoktu ki? Faith No More, Lenny Kravitz, Stevie Wonder, Garth Brooks, Lemonheads, Dinosaur Jr, Rage Against The Machine ve daha bir sürü ünlü isim. Bu çalışmaya olan ilgi tarihi bir MTV Unplugged gösterisini de beraberinde getirdi. Topluluğa sonradan katılan Bruce Kulick ve Eric Singer, Simmons ve Stanley ile birlikte programda olacaklardı ama Frehley ve Criss bir birleşme turu için geri döndiler.

Tur o kadar başarılıydı ki Kulick ve Singer kızdılar ve ikisi birden Kiss’den ayrıldıklarını açıkladılar. Bu kızgınlık daha sonra, “Carnival Of Souls” albümünün çıkmasıyla iyice büyüdü, çünkü bu albümde hem Kulick hem de Singer çalıyordu, albümden önce topluluğu terketmelerine rağmen… 1997’de Vincent Kiss’e dava açtı. Bir yıl sonra “Psycho Circus” ile çekirdek kadronun tekrar bir araya geldiği duyurulmuş oluyordu.

Listelerde 3 numaraya yükselen bu albümün ismi ayrıca yeni dönem çizgiroman şirketlerinden çıkan çizgiroman dergisinin de adı oluyordu. Kiss’in aynı firma tarafından çıkarılan ödüllü oyuncaklarını internette bulabilirsiniz (www.mcfarlane.com). Dünyaca ünlü bir çok grubun kendilerine örnek aldıklarını hiç çekinmeden açıkladıkları Kiss’in ve otuzuncu yılına yaklaşan tarihinin bir neslin müzik tadındaki etkisi, özellikle de Amerika’da, rakipsiz denecek kadar büyüktür.

Albümleri: Kiss (1974), Hotter Than Hell (1974), Dressed to Kill (1975), Destroyer (1976), Rock and Roll Over (1976), Love Gun (1977), Dynasty (1979), Unmasked (1980), Music from “The Elder” (1981), Creatures of the Night (1982), Lick It Up (1983), Animalize (1984), Asylum (1985), Crazy Nights (1987), Hot in the Shade (1989), Revenge (1992), Carnival of Souls: The Final Sessions (1997), Psycho Circus (1998), Sonic Boom (2009), Monster (2012).

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir