Kanser Karşıtı Beslenme: Bu Değişiklikler Kanser Riskini Azaltabilir

Birçok kişi kanser riskini azaltmak için yapabilecekleri hiçbir şey olmadığını düşünür, gerçekte ise her gün atabileceği kolay ve pratik adımlar vardır. Bu adımlardan biri de sağlıklı beslenme.

Haber Merkezi / Sağlıklı beslenmenin kanser ve diğer hastalık riskini azaltmada önemli olduğu iyi bilinmektedir. Kanseri tamamen önleyebilecek tek bir beslenme modeli olmamasına rağmen, iyi ve dengeli bir beslenme genel sağlığı iyileştirebilir ve muhtemelen bazı kanserlere yakalanma riskini azaltabilir.

İşte kanseri önleyici bir yaşam tarzını teşvik edebilecek bazı beslenme önerileri:

Omega-3 yağ asitleri veya takviyeleri: Omega-3 yağ asitleri veya takviyelerini yemeklerde tüketmeye başlayın. Somon ve sardalya gibi soğuk su balıklarının yanı sıra ceviz ve keten tohumları da mükemmel omega-3 yağ asitleri kaynaklarıdır.

Bitki bazlı beslenme: Beslenmenizin yeterli miktarda yeşil yapraklı sebze içerdiğinden emin olun. Bunlar çeşitli kanser türlerine karşı korunmaya yardımcı olabilecek vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve lif açısından zengindir.

Yoğurt: Yoğurt, kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilecek lipitleri metabolize etmenin yanı sıra, bağırsakta kanseri önlediği bilinen metabolitler üreten faydalı bakteriler de içerir.

Et tüketimini azaltın: Ette çok fazla yağ bulunur ve bu yağın çoğu doymuş yağdır. Doymuş yağ bakımından zengin beslenme, artan kanser riskiyle ilişkilendirilmiştir.

Susuz kalmayın: Gün boyu yeterli oranda su içmek yorgunluğu azaltır ve vücut işleyişinin daha iyi iyileşmesini sağlar. Vücut uygun şekilde su aldığında kan akışındaki oksijen miktarı artar.

Alkolü kısıtlayın: Araştırmalar, alkol kullanımı ile özellikle kolorektal, meme, yemek borusu, pankreas ve karaciğer kanseri olmak üzere artan kanser riski arasında açık bir bağlantı olduğunu ortaya koymuştur.

Obezite: Sağlıklı bir kilo aralığında kalmak için porsiyon boyutlarınızı kontrol edin. Obezite birçok kanser türüyle bağlantılı olduğundan sağlıklı kiloyu korumak çok önemlidir.

Sigarayı bırakın: Kanser riskinizi azaltmanın en iyi yöntemlerinden biri sigarayı bırakmaktır. Diğer bazı malignitelerle bağlantılı olmasının yanı sıra, sigara içmek akciğer kanserinin başlıca nedenidir.

Zencefil, sarımsak, soğan, zerdeçal ve kişniş gibi kanserle mücadele eden yiyecekleri deneyin; bu yiyeceklerin hepsi kanserle mücadele etme özelliğine sahiptir.

Son olarak ama bir o kadar da önemli, bazı gıda takviyelerini beslenmenize dahil edin. Örneğin folik asit meme kanseri riskini azaltır; B12 vitamini ile birleştirilen folik asit kolon kanserini önlemeye yardımcı olabilir; D vitamini prostat, kolorektal ve diğer kanser riskini azaltır.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir