Gazze’de İsrail Saldırılarında Ölü Sayısı 21 Bin 110’a Yükseldi

Hamas’ın Aksa Tufanı operasyonuyla başlayan Filistin – İsrail savaşının 82. günü geride kalırken, Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze’de İsrail saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısının 21 bin 110’a çıktığını açıkladı.

Haber Merkezi / Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, Gazze’deki İsrail saldırılarında yaralı sayısının da 55 bin 243’e çıktığını kaydetti.

İsrail ise Gazze’den düzenlenen saldırılarda 498’i asker en az 1200 kişinin öldürüldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını duyurdu.

ABD ve Katar’ın arabuluculuğuyla 24 Kasım’da sağlanan ve bir hafta süren ateşkeste, 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakılmıştı. Hamas ve İsrail yetkilileri, Mısır’da yeni bir ateşkes için de müzakereleri sürdürüyor.

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, düzenlediği basın toplantısında, savaşın daha aylar süreceğini söyledi. Korgeneral Halevi, “Terörist bir örgütü ortadan kaldırmanın kestirme yolu yok. Kararlı ve inatçı olmak dışında bir yol, bir sihirli formül bulunmuyor” dedi.

Halevi ayrıca İsrail ordusunun Gazze’nin kuzeyindeki Hamas taburlarını dağıtma hedefini gerçekleştirmeye yakın olduğunu da söyledi.

İsrail ordusu ayrıca Gazze’nin diğer bölgelerine de saldırılarını artırdı. Filistin Sağlık Bakanlığı, günün erken saatlerinde Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nur Şems Mülteci Kampı’na düzenlenen operasyonda altı kişinin öldüğünü ve çok sayıda kişinin de yaralandığını duyurdu.

Filistin Yönetimi tarafından yapılan sayıma göre, İsrail ile Hamas arasında Gazze Şeridi’nde 7 Ekim’de başlayan savaştan bu yana işgal altındaki Batı Şeria’da 300’den fazla Filistinli askerler ve bazı durumlarda da İsrailli yerleşimciler tarafından öldürüldü.

Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre ayrıca İsrail savaş uçakları Gazze’nin güneyindeki Refah kentinde bir evi bombaladı. En az 2 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

Nüfusun yüzde 85’inin yerinden edildiği Gazze’ye “geniş çaplı” insani yardım ulaştırılmasını talep eden Güvenlik Konseyi kararının kabul edilmesinden dört gün sonra Birleşmiş Milletler, bu misyonu koordine etmek üzere görevden ayrılan Hollandalı Bakan Sigrid Kaag’ı atadı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından yapılan duyuru, Güvenlik Konseyi’nin Cuma günü Gazze için süratle üst düzey bir insani yardım ve yeniden inşa koordinatörü atamasını talep eden bir kararı kabul etmesinin ardından geldi. Gazze’de 2 milyondan fazla sivil gıda, su ve ilaca muhtaç durumda.

Guterres, akıcı bir şekilde Arapça ve beş farklı dil konuşabilen Kaag’ın yeni görevine “diplomasi alanında olduğu kadar siyasi, insani yardım ve kalkınma konularında da zengin bir deneyim getirdiğini” söyledi. Kaag’ın 8 Ocak’ta göreve başlaması bekleniyor.

“Gazze’nin kontrolü Filistinlilere verilmeli”

İsrailli yetkililer Gazze’nin geleceğiyle ilgili net bir açıklama yapmazken, ABD kararın Filistinlilere ait olduğunda ısrar ediyor.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan kısa süre önce İsrail’e yaptığı bir ziyaret sırasında “Gazze’yi uzun vadede yeniden işgal etmenin mantıklı ya da doğru olduğuna inanmıyoruz. Sonunda Gazze’nin kontrolü, yönetimi ve güvenliği Filistinlilere geçmelidir” demişti.

İşgal altındaki Filistin toprakları üzerindeki tüm yerleşimler, İsrail tarafından onaylanıp onaylanmadıklarına bakılmaksızın uluslararası hukuka göre yasadışı kabul ediliyor.

Putin, Gazze için özel temsilci atadı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Gazze savaşındaki rehine takası sürecinde görev yapması için özel temsilci atadığı bildirildi. İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz, Putin’in göreve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov’u atadığını yazdı.

Haberde, İsrail’deki Dürzilerin ruhani lideri Şeyh Muvaffak Tarif’in dün Moskova’ya düzenlediği ziyarette, Bogdanov’la görüşerek rehinelerin serbest bırakılması için devreye girmesini talep ettiği aktarıldı.

Kimliğinin paylaşılmasını istemeyen Rus yetkililer, Putin’in sürece dahil olması için Rusya’nın Ortadoğu ve Afrika Ülkeleri Özel Temsilcisi olarak da görev yapan Bogdanov’u atadığını belirtti. Kremlin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev’in de katıldığı görüşmenin detaylarına ilişkin bilgi paylaşılmadı.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir