Tel Aviv’de Silahlı Saldırı: 2 Ölü

İsrail’in Tel Aviv kentinde düzenlenen silahlı saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı. Hayatını kaybedenlerden biri 28, diğeri 27 yaşında. Biri kadın olmak üzere yaralılardan dördünün durumunun ağır olduğu bildirildi.

İsrail polisinin açıklamasında “Bu sabah başarıya ulaştık. Operasyonel ve istihbarat iş birliği sayesinde çemberi daralttık ve çıkan çatışma sonrası teröristi öldürdük” denildi. İsrail’in yurtiçi gizli servisi Şin Bet, saldırganın Yafa’da bir caminin yakınında saklanırken bulunduğunu belirtti.

Yafa Tel Aviv’in Arap bölgesi olarak biliniyor. İsrail kamu radyosu saldırganın İsrail işgali altındaki Batı Şeria’daki Cenin mülteci kampından, 20’li yaşlarının sonunda bir erkek olduğunu duyurdu.

Bölge ablukaya alınmıştı

Bu yaklaşık iki hafta içinde düzenlenen dördüncü benzer saldırı oldu. Saldırılarda toplam 13 kişi hayatını kaybetti. Saldırının düzenlendiği Dizengoff Sokağı, barlar ve restoranlarla dolu kalabalık bir yer.

Polis olay sonrası saldırganı ararken, bölge sakinlerinde evlerinde kalmaları uyarısı yaptı. Times of Israel gazetesi, saldırının Ilka adlı barda başladığını belirtiyor.

Gazeteye konuşan 34 yaşındaki Evelyn Gertz, o sırada yandaki mekanda yemek yediğini, saldırılar başlayınca herkesin masaların altına saklandığını ve insanların ağlamaya başladığını aktarıyor.

İsrail basınının paylaştığı videolarda sokaktaki insanların kaçıştığı ve ilkyardım araçlarının bölgeye akın ettiği görülüyor. Bir barın güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde ise mekanda içen insanların saldırıyla birlikte sandalyeleri devirerek kaçtıkları görülüyor.

Çevre sakinlerine dışarı çıkmamaları uyarısında bulunan Tel Aviv Polis Sözcüsü Eli Levy “Evinizi terk etmeyin, kafanızı camdan çıkarmayın, balkona çıkmayın” dedi. Saldırganı arama çalışmalarına 1000’den fazla polis, ordu özel kuvvetin ve istihbaratçının katıldığı belirtilmişti.

Tel Aviv’de olduğu belirtilen İsrail Başbakanı Naftali Bennett “Terörist nereden olursa olsun onu bulacağız. Ona doğrudan ya da dolaylı yardım etmiş kim varsa bedelini ödeyecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir