Gümüşhane: Osman Aktürk Evi

Osman Aktürk Evi; Gümüşhane’nin Bağlarbaşı Mahallesi sınırları içerisinde yer alır.

Gümüşhane’ye yolu düşenlerin mutlaka görmesi gereken tarihi evin özelikleri;

Yapı, zemin + 2 katlı olarak bahçe içerisinde inşa edilmiştir. Bir kısmı taştan yığma tekniğinde, bir kısmı ise ahşap çatkı arası dolgu tekniğinde inşa edilmiştir. Yapının ana giriş cephesi kuzey yönden bahçeye bakmaktadır.

Bu cephe bodrumun üzeri zemin + 2 kat olup, zemin katın ortasından 8 taş basamaklı İran kemerli kapıya ulaşılmaktadır. Tarihi okunmamaktadır. Ahşap çift kanatlı kapı üzerinde, iki yanda ay yıldız motifi, bunların yanında H.1350, diğer yanında 1934, ayrıca ortada kabartma olan rozetler bulunur.

Bu cephede kapının her iki yanında olmak üzere ikişer kemerli pencere açıklığı mevcuttur. Birinci kat girişi üzeri balkonlu kapının her iki yanında ikişer pencere vardır. Ana kapının her iki yanında da ikişer pencere mevcuttur. İkinci kat, birinci katla aynı düzendedir.

Güney (arka) cephede de zemin katta bir kapı, iki pencere açıklığı yer alır. 1. katta; iki mazgal, dört normal pencere ve küçük balkon yer alır. İkinci kat; iki mazgal, altı normal boyutlu pencereli olup, önü balkonludur. Doğu (sokağa bakan cephe) her katta dörder İran kemerli pencereli, kat araları profilli taş silmelidir.

Doğu ve güney cephesinin arası iki yanı planlı çokgenli biçimde planlanmıştır. Her katın her yüzüne yine İran kemerli pencereler açılmıştır. Batı cephesi zeminden çıkmalı (L planlıdır). Zemin katta iki, birinci katta üç, ikinci katta iki penceresi olup çıkma kısmın sağında iki mazgal pencere açıklığı mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir