‘2021 Nobel Ekonomi Ödülü’ 3 Kişiye Verildi

2021 Nobel Ekonomi Ödülü’ne David Card ile Joshua Angrist ve Guido Imbens layık görüldü. Ödülün yarısı, David Card’a verilirken, diğer yarısı Joshua Angrist ve Guido Imbens tarafından paylaşıldı.

Haber Merkezi / Nobel Ekonomi Ödülü’nü kazananlara altın madalyanın yanı sıra 1.1 milyon dolar veriliyor. Diğer Nobel ödüllerinden farklı olarak, ekonomi ödülü Alfred Nobel’in vasiyetinde değil, ilk olarak 1969’da İsveç Merkez Bankası tarafından Alfred Nobel’in anısına verilmiştir. Her yıl açıklanan son ödüldür.

Ödüle ilişkin yapılan açıklamada, Card’ın, ‘çalışma ekonomisine ampirik katkılarından’, Angrist ve Imbens’in ‘nedensellik ilişkilerinin analizine metodolojik katkılarından’ ötürü 2021 Nobel Ekonomi Ödülü’ne layık görüldüğü ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, üç ekonomistin çalışmalarının, emek piyasasına ilişkin yeni anlayışlar gelişmesini sağladığı, neden sonuç ilişkisi açısından doğal deneylerden ne gibi sonuçlar çıkarılabileceğini gösterdiği, yaklaşımlarının, diğer alanlara da yayıldığı ve ampirik araştırmayı kökten değiştirdiği belirtildi.

2021 Nobel Barış Ödülü, Filipinler’den Maria Ressa ve Rus Dmitry Muratov’a verilirken, 2021 Nobel Edebiyat Ödülü Tanzanyalı yazar Abdulrazak Gurnah, verilmişti. Fizyoloji ve tıp alanındaki ödül Amerikalılar David Julius ve Ardem Patapoutian gitmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir