Ticaret Bakanlığı’ndan İsrail Adımı: 54 Ürünün İhracatı Kısıtlandı

Filistin – İsrail savaşının 186. günü geride kalırken, Ticaret Bakanlığı, 9 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere İsrail’e ihracat kısıtlaması getirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, kısıtlamanın 54 ürünü kapsadığı belirtildi.

Haber Merkezi /Gazze’de İsrail saldırılarında yaşamını yitirenlerin sayısı son 24 saatte 32 artarak 33 bin 207’ye yükseldi. Yaralananların sayısı ise son 24 saatte 47 artarak 75 bin 933’e çıktı.

Gazze’de İsrail saldırılarında ölenlerin yüzde 70’ini çocuklar ve kadınların oluşturduğu aktarılırken, saldırılar sonucu oluşan yıkımdan dolayı çok sayıda kişinin hala enkaz altında olduğu vurgulandı. Sivil savunma ve acil sağlık ekiplerinin bu kişilere ulaşmakta zorluk yaşadığı kaydedildi.

Ticaret Bakanlığı,  Türkiye’nin 9 Nisan 2024 tarihinden itibaren bazı ürünlerin İsrail’e ihracıtına kısıtlama getirildiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada İsrail’in Gazze’de ateşkes ilan edene ve yeterli miktarda, kesintisiz yardıma izin verinceye kadar uygulamanın devam edeceği belirtildi.

Bakanlığın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Türkiye, 9 Nisan 2024’ten itibaren bazı ürünlerin İsrail’e ihracatını kısıtlama kararı almıştır. Kararın gerekleri Bakanlıkça derhal yürütülecektir. İsrail, Gazze’de derhal ateşkes ilan edene ve yeterli miktarda, kesintisiz yardıma izin verinceye kadar belirlenen kısıtlamalar yürürlükte kalacaktır.”

Ticaret Bakanlığının İsrail’e yönelik kısıtlama kararı inşaat demirinden yassı çeliğe, mermerden seramiğe kadar 54 ürün grubunu kapsıyor.

Türkiye’nin, Filistin’e yönelik saldırılarını sürdüren ve milyonlarca insanın ölümüne neden olan İsrail’e ihracatı devam ettirmesi tepkilere neden olmuştu. İsrail’e gönderilen ürünlerin içeriği de tartışmalara neden olmuş, muhalefet İsrail’e bomba yapımında kullanılan ürünlerin gönderildiğini ileri sürmüştü.

Hakan Fidan işaretini vermişti

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Gazze Şeridi’ne Ürdün üzerinden yapılan insani yardım operasyonuna Türkiye’nin katılmasına İsrail’in izin vermediğini belirterek, “İsrail’e yönelik bir dizi yeni tedbir almayı” kararlaştırdıklarını açıklamıştı.

Bakan Fidan, bugün Gazze’ye yönelik yardımlara ilişkin kısa bir açıklama yaptı. Ürdün üzerinden gönderilen insani yardımın paraşütlerle Gazze’ye ulaştırıldığını hatırlatan Fidan, “Biz de hava kuvvetlerimize ait kargo uçaklarıyla bu insani yardım operasyonuna dahil olma talebimizi iletmiştik. Ürdün makamlarınca olumlu karşılanan bu talebimizin, İsrail tarafından reddedildiğini bugün öğrendik” şeklinde konuşmuştu.

Sözlerini “İsrail’in, açlıkla boğuşan Gazzelilere havadan yardım ulaştırma girişimimizi engellemesinin hiçbir bahanesi olamaz” şeklinde sürdüren Fidan, “Bu durum karşısında biz de İsrail’e yönelik bir dizi yeni tedbir almayı kararlaştırdık. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından onaylanan bu tedbirler, gecikmeksizin, adım adım hayata geçirilecektir” ifadelerine vurgu yapmıştı.

Bu tedbirlerin ilgili kurumlar tarafından kamuoyuna açıklanacağını söyleyen Fidan, “İsrail, ateşkes ilan edene kadar ve insani yardımların Gazze’ye kesintisiz biçimde ulaşmasına izin verene kadar” bu tedbirlerin devam edeceğini vurgulamıştı.

Türkiye’nin Gazze’ye insani yardım ulaştırmak için yoğun bir çaba gösterdiğini belirten Fidan, deniz ve havayoluyla Gazze’ye ulaştırılmak üzere Mısır’a ilettikleri yardımların miktarının 42 bin tonu geçtiğini söyledi. Fidan, Türkiye’nin Gazze’ye en çok yardım gönderen iki ülkeden biri olduğunu söylemişti.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir