Tanju Cılızoğlu Kimdir? Hayatı, Eserleri

1936 yılında Sivas’ta dünyaya gelen Tanju Cılızoğlu, 23 Ocak 2021 yılında vefat etti. Çocukluğu İstanbul Karagümrük’te geçti. İlk ve ortaokulu burada okudu. İstanbul Vefa Lisesi mezunudur. Gazeteciliğe 1956 yılında başladı.

Haber Merkezi / Sırasıyla Vatan, Şehir, Hergün, Yeni İstanbul gibi gazetelerde çalıştı. Muhabirlik, yazarlık ve yazı işleri müdürlüğü (Türk Haberler Ajansı) gibi görevleri yürüttü. Uzun soluklu işlere imza attı. Ekspres, Pazar Postası, Tercüman, Tanin, Yeni Tanin, Güneş ve Akşam gibi gazetelerde de görev aldı. Son dönemlerde Özgür Kocaeli gazetesinde köşe yazarlığı ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin çıkardığı Bizim Gazete’de yazarlık görevinde bulundu. Bir dönem Beşiktaş Belediye Başkanı’nın danışmanlığını yaptı.

Yazamaya 16 yaşında başladı. İlk hikâye, deneme ve eleştiri yazıları Onüç dergisinde yer aldı. Siyasi içerikli yazıları yoğunluktadır. Aynı zamanda yaklaşık on yıl süreyle devam eden Tiyatro 70 ve Edebiyat 81 adlı dergileri çıkardı. Balyoz adlı uzun hikaye türündeki eserinde, 12 Mart döneminde Sansaryan Han’ındaki uzun süren gözaltı günlerini (30) anlattı. Eserlerinde toplumcu gerçekçi bir tavır takındı. Gazeteci kimliği ile yazar kimliğini aynı potada eriterek ürettiği eserlerinde halka bilgi verme ve aydınlatma amacı gütmüştür.

Çoğunlukla didaktik tarza eserler vermiş, milliyetçi bir tavır takınmıştır. Toplumsal yönler özellikle öykülerinde ağırlıklıdır. Eserlerinin dili, her kesime hitap edecek biçimde kurgulanmış, toplumsal faydaya yönelik bir biçimde hareket etmektedir. Anti-emperyalist dünya görüşü Hoşt Amerika adlı eserinde oldukça açık bir biçimde dile getirilmektedir. Yazar, öykülerinde çok defa dile getirdiği, yakındığı meseleleri gazetelerde yazdığı köşe yazılarında da okurlarıyla buluşturmuştur.

Tanju Cılızoğlu’nun eserleri: Hoşt Amerika, Memleketimden İnsan Hikâyeleri, Balyoz, Balaban, Heyamola, Aşkta Şiirler, Kırık Politika / Anılarla Kâmil Kırıkoğlu, Ahmetin Gemileri, Zincirbozan’dan Bugüne Demokrasi, İhsan Sabri Çağlayangil / Anılar

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir