Obezite Erkeklerde Prostat Kanseri Riskini Artırıyor

Dünya genelinde her yıl 12 binden fazla insanın ölümüne neden olan prostat kanserine ilişkin dikkat çeken bir araştırma yayınlandı. Araştırmaya göre, obezite erkeklerde prostat kanseri riskini artırıyor.

Haber Merkezi / Obez veya kilolu olanlar yaş ilerledikçe, ne yerse yesinler aç kalma eğiliminde olurlar, sonuç olarak vücut ağırlığı artar.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, genç yaşta kilolu veya obez olan erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

İsveçli bilim insanlarına göre 17 ile 27 yaşları arasında bir kilogram kilo alınsa bile prostat kanseri riski yüzde 27 oranında artıyor.

Uzmanlar, yetişkinlikte kilonun kontrol altına alınamaması durumunda, tek başına bunun bile gelecekte hayatı tehdit eden hastalıklara yol açabileceği konusunda ise uyarıyorlar.

Yaş, aile sağlığı geçmişi ve genetik değiştirilemeyecek şeylerdir. Ancak çoğu kanser önlenebilir. Çoğu prostat kanseri de kilo kontrolü sağlanarak önlenebilir.

Dünya genelinde her yıl 12 binden fazla insanın prostat kanseri nedeniyle öldüğü unutulmamalı.

Prostat

İdrarı vücuttan dışarı taşıyan tüp olan üretra başlangıcında yer alan prostat, yaklaşık küçük bir kivi veya iri bir ceviz büyüklüğündedir. Normal bir prostat 20 ila 30 gram ağırlığındayken, genişlemiş bir prostat 100 grama kadar çıkabilir.

Ekzokrin sistemin bir parçası olarak sınıflandırılır. Bu sistem vücudun dış fonksiyonları için sıvı salgılar. Prostat, meninin yaklaşık yüzde 20 ila 30’unu oluşturan süt benzeri bir madde salgılar. Ayrıca boşalma sırasında meniyi çıkarmaya yardımcı olan kaslara sahiptir.

Prostat, prostatit, iyi huylu prostat hiperplazisi ve kanser dahil bir dizi rahatsızlıktan etkilenebilir. Tüm bu bozukluklar, prostatın iltihaplanmasıyla karakterize edilir, bu nedenle, bu bozukluklardan birinden şüpheleniliyorsa, bir doktor manuel bir rektal prostat muayenesi planlayacaktır.

Doktor parmağını rektumunuza yerleştirecek ve prostatı olağandışı şişlik açısından inceleyecektir. Bu prosedür ağrısızdır ve sadece bir veya iki dakika sürer. Çoğu erkek için utanç verici olsa da, yaygın bir prosedürdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir