Kartal Tibet Kimdir? Hayatı, Filmografisi

27 Mart 1939 yılında Ankara’da dünyaya gelen Kartal Tibet, 1 Temmuz 2021 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti. Tibet’in cenazesi Zincirlikuyu Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden mezun olan Kartal Tibet, uzun yıllar Ankara’da tiyatro oyunculuğu yaptı. Suat Yalaz’ın 1960 yılında yarattığı çizgi roman karakteri “Karaoğlan”ın sinemaya uyarlanan “Karaoğlan Altay’dan Gelen Yiğit” adlı filmde başrolü üstlendi.

“Karaoğlan”ın Orta Asya’da başlayan serüvenleri, Kartal Tibet’in başrolü üstlendiği 1966 yapımı “Baybora’nın Oğlu” ve “Camoka’nın İntikamı”, 1967 yapımı “Bizanslı Zorba” ve “Yeşil Ejder” ve 1972 yapımı “Karaoğlan Geliyor” adlı filmlerle devam etti.

Tibet, daha sonra Sezgin Burak’ın yarattığı “Tarkan”ı 1969’da sinemaya uyarlanan “Tarkan” adlı filmde canlandırdı. Bu filmi 1970’te “Tarkan Gümüş Eyer”, 1971’de “Tarkan Viking Kanı”, 1972’de “Tarkan Altın Madalyon” ve 1973’de “Tarkan Güçlü Kahraman Kolsuz Kahramana Karşı” takip etti.

“Tosun Paşa” filmiyle 1976 yılında oyunculuğu bırakıp yönetmenliğe başlayan Kartal Tibet’in önemli filmleri arasında “Ölmeyen Aşk”, “Dağlar Kızı Reyhan”, “Senede Bir Gün”, “Sultan”, “Zübük”, “Gol Kralı” ve “Şalvar Davası” yer alır. 2007 yılında “Zoraki Koca” adlı televizyon dizisini yöneten Kartal Tibet yüzü aşkın filmde oynadı ve elliyi aşkın filmin yönetmenliğini üstlendi.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir