Gazze’de İsrail’in Saldırılarında Bilanço Ağır: Can Kaybı 10 Bine Yaklaştı

Hamas’ın Aksa Tufanı operasyonu sonrası başlayan Filistin İsrail savaşının 30. gününde, Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında yaşamını yitirenlerin sayısının 9 bin 770’e yükseldiğini açıkladı.

Haber Merkezi / Açıklamada ölenlerin 4 bin 8’inin çocuk olduğu vurgulandı. İsrail ise Hamas’ın saldırılarında bin 400 İsrailli’nin öldüğünü belirtirken, bu açıklamalar bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

ABD’li Özel Temsilci David Satterfield, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde hala 400 bin kişinin kaldığını söyledi. İsrail son haftalarda, Gazze sakinlerine bölgenin güneyine geçmeleri uyarısında bulunuyor.

İsrail Ordusu, bölgenin kuzeyini havadan ve kara saldırısıyla bombardıman altında tutuyor. Ancak güvenli alan ilan edilen güneye de hava saldırıları yapıldı. Satterfield ayrıca, Gazze’de yakıt tükendiğinde takviye yapmak için bir mekanizma üzerinde uzlaşıldığını belirtti.

Bakan Koca’dan Gazze açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya platformu hesabından yaptığı açıklamada, Mısır Sağlık Bakanı Khaled Abdel Ghaffar ile Gazze’deki durumu görüştüğünü belirtti.

Görüşmede birçok önemli konuda mutabık kaldıklarını ifade eden Koca, “Faaliyetlerine son vermek zorunda kalan Gazze’deki Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi’nde tedavi görmekte olan kanser hastaları başta olmak üzere daha önce tarafımıza bildirilen ve acil tedaviye ihtiyacı olan 1.000’e yakın hasta ve yaralının, Refah sınır kapısı üzerinden Mısır’a getirilmesi için çalışmalarımız sürüyor. Ardından, kanser hastaları ve durumu acil olanların ambulans uçaklar ve gemi hastanesi ile ülkemize transfer edilmesi planlanmakta” dedi.

Görüşmede Gazzeli yaralıların tedavisinde kullanılmak üzere Türkiye’nin Mısır’a göndermek istediği Sahra Hastaneleri ile ambulansların sevkiyatı için her an harekete geçecek şekilde bekletilen iki gemiye Mısır limanlarına giriş izni verildiğini belirten Koca şöyle devam etti:

“Sayın Bakan ile Gazzeli kardeşlerimizin tedavileri amacıyla oluşturmuş olduğumuz bu yakın ve insani değeri unutulmayacak iş birliğinin Mısır ile ülkemiz arasındaki sağlık alanında var olan işbirliğine de ivme kazandıracağına olan inancımızı artırmıştır. Gazze’deki hastalara ve yaralılara şifa olabilmekse insanlık adına büyük bir bahtiyarlıktır.”

Antony Blinken, Mahmud Abbas ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Pazar günü İsrail işgali altındaki Batı Şeria’ya sürpriz bir ziyarette bulunarak Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü. Blinken’ın Ramallah ziyareti, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın diplomatik turla ilgili açıklamasında belirtilmemişti.

Cuma günü Tel Aviv’i ve Cumartesi günü Amman’ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Blinken, bölgede tansiyonu düşürmek için görüşmelerde bulunuyor. Blinken’ın bugün Ankara’ya varması ve yarın Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüşmesi bekleniyor.

Birleşmiş Milletler’den Gazze uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı İcra Direktörü Cindy McCain Refah sınır kapısını ziyaret ettikten sonra yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki hiçbir noktaya yeterli yardımın ulaşmadığını söyledi. BM yetkilisi, “Gazze Şeridi’ne, oradaki ailelerin içinde bulunduğu felaket koşullarına uygun biçimde güvenli ve sürekli erişimi sağlamak için birlikte çalışmaya devam etmeliyiz” dedi.

Guterres,: Bu sona ermeli

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail’in Gazze Şeridi’nde bir ambulans konvoyunu vurduğuna dair haberler karşısında şoke olduğunu söyledi. Saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada Guterres şu ifadelere yer verdi:

Gazze’de El-Şifa Hastanesi yakınlarında bir ambulans konvoyuna düzenlenen saldırıya ilişkin haberler karşısında dehşete düştüm. Hastanenin dışındaki sokağa saçılmış cesetlerin görüntüleri yürek parçalayıcı… Antonio Guterres,  aynı zamanda Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarını, cinayetleri ve adam kaçırmaları da hatırladığını söyleyerek Gazze’de tutulan rehinelerin derhal serbest bırakılmasını talep etti.

BM Genel Sekreteri Guterres, aynı zamanda neredeyse bir aydır Gazze’de aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu sivillerin abluka altında olduğunu, yardım alamadıklarını, öldürüldüklerini ve bombardıman nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını da belirterek açıklamasında şu cümlenin altını çizdi:

Antonio Guterres, Gazze Şeridi’ndeki insani durumu vahim olarak nitelendirerek bölgeye yeterli gıda, su ve ilaç ulaştırılamadığını ve hastaneler ile su arıtma tesislerine güç sağlayan yakıtın tükenmekte olduğunu kaydetti.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın kapasitesinin neredeyse dört kat üzerinde insan barındırdığını belirten Guterres, bu insanların İsrail tarafından bombalandığını vurguladı. Morgların aşırı kalabalık, dükkanların ise bomboş olduğunu vurgulayan Genel Sekreter bilhassa çocuklar arasında hastalıkların arttığına dikkat çekti.

BM Genel Sekreteri Guterres, nüfuz sahibi herkesin savaş kurallarına saygı gösterilmesini sağlamak, acılara son vermek ve çatışmanın tüm bölgeyi saracak şekilde yayılmasını önlemek için bunu yapması gerektiğinin de altını çizdi.

“Tanrı adına ateşi kesin”

Vatikan’da Aziz Petrus Meydanı’na bakan çalışma ofisinin penceresinden geleneksel pazar ayinini yapan Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, duanın ardından İsrail-Filistin çatışmasına da değindi.

Papa, konuşmasında, “Filistin ve İsrail’de çok sayıda insanın hayatını kaybettiği bu ciddi durumu düşünüyorum. Lütfen durun. Tanrı adına ateşi kesin.” dedi.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir