Gazze’de İsrail Saldırılarında Can Kaybı 30 Bine Dayandı

Hamas’ın başlattığı Filistin – İsrail savaşının 144. günü geride kalırken, Gazze Şeridi’ndeki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Haber Merkezi / Son saldırılarda 76 kişinin yaşamını yitirdiği ve bölgedeki can kaybının 29 bin 954’e çıktığını bildiren Bakanlık, İsrail güçlerinin 110 Filistinliyi daha yaraladığı ve toplam yaralı sayısının 70 bin 325’e ulaştığı kaydedildi.

Sağlık Bakanlığının açıklamasında halen enkaz altında ve yol kenarlarında ölülerin bulunduğu ancak İsrail güçlerinin engellemesi nedeniyle sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığı vurgulandı.

İnsani yardım kuruluşları İsrail’i Gazze’de çalışmalarını imkansız hale getirmekle suçladı. Birleşmiş Milletler (BM), yeterli gıda yardımı ulaştırılamaması nedeniyle Gazze Şeridi’nde nüfusun dörtte birinin “kıtlığın eşiğinde olduğu” uyarısında bulundu.

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü ise İsrail’i sağlık tesislerini saldırılardan korumayı önemsememekle suçladı. BM kuruluşları, personelinin saldırıya uğradığını ve konvoyların erişiminin sistematik olarak engellendiğini söylüyor.

Gazze’de ateşkes için bir anlaşma sağlamak, daha fazla rehinenin sırayla serbest bırakılmasını amaçlayan diplomatik müzakereler devam ediyor.

New York’taki Birleşmiş Milletler Merkezi’nde, ABD’nin, Gazze’de geçici ateşkesin yanı sıra rehinelerin bir an önce serbest bırakılması, İsrail’in Refah’a yönelik herhangi işgal ve eylemden kaçınmasını vurgulayan bir karar taslağını Güvenlik Konseyi üyelerinin tamamına ulaştırdığı belirtiliyor Güvenlik Konseyi’nin oylanması beklenen bu taslakla ilgili istişarelerin sürdüğü belirtiliyor.

Gazze’de, ateşkes sağlanması için diplomatik çabaların artarken, BM Güvenlik Konseyi’nde Gazze oturumu yapıldı. BM’ye bağlı yardım kuruluşlarının temsilcileri, dün gece Gazze’de sivillerin karşı karşıya olduğu insani durum ve gıda güvensizliği konusunda konsey üyelerine endişelerini aktardı.

BM Güvenlik Konseyi’nin Gazze oturumuna katılan üye ülkelerin tamamının temsilcisi, derhal ateşkes sağlanması” gerektiğini vurguladı.

Hamas’ın Fransa’nın başkenti Paris’teki Gazze ateşkes görüşmelerinde Filistinli tutukluların İsrailli rehinelerle takas edilmesini öngören bir taslak teklif aldığı belirtildi. Taslakta şu teklifler yer alıyor:

Her iki taraf askeri operasyonlarını tamamen durduracak.
Gazze üzerindeki hava keşif operasyonları günde sekiz saat süreyle durdurulacak.
İnsani yardım kategorisi altında listelenen 40 rehine karşılığında, bir rehineye 10 mahkum oranına göre yaklaşık 400 Filistinli mahkum serbest bırakılacak.

Kadınlar, 19 yaş altı çocuklar, 50 yaş ve üzeri yaşlılar ve hastalar da dahil olmak üzere tüm İsrailli rehineler, belirli sayıda Filistinli mahkum karşılığında serbest bırakılacak.
İlk aşamanın başlamasının ardından İsrail, kuvvetlerini Gazze Şeridi’ndeki yoğun nüfuslu bölgelerden uzaklaştıracak.
Askerlik çağındaki erkekler hariç, yerinden edilmiş tüm siviller kademeli olarak kuzey Gazze Şeridi’ne geri dönecek.

Günde 500 kamyon insani yardım getirilmesine izin verilecek.
200 bin çadır ve 60 bin karavan sağlama taahhüd ediliyor.
Gazze’deki hastanelerin ve fırınların onarılmasına izin verilmesi, gerekli ekipmanların girişine derhal izin verilmesi ve bu amaçlar için yakıt sevkiyatının sağlanması.

İsrail, molozları kaldırmak ve diğer insani amaçlara yardımcı olmak için ağır makine ve teçhizatın girişini ve bunun için gerekli yakıt sevkiyatını sağlamayı kabul edecek. Hamas, bu makine ve teçhizatı İsrail’i tehdit etmek için kullanmayacağını taahhüt edecek.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir