Gazze’de İsrail Saldırılarında Can Kaybı 28 Bini Aştı

Hamas’ın başlattığı Filistin – İsrail savaşının 126. günü geride kalırken Gazze’de, İsrail saldırılarında yaşamını yitirenlerin sayısı son 24 saatte 117 artarak 28 bin 64’e yükseldi. Yaralıların sayısı ise 67 bin 611’e yükseldi.

Haber Merkezi / Gazze’de İsrail saldırılarında ölenlerin yüzde 70’ini çocuklar ve kadınların oluşturduğu aktarılırken, saldırılar sonucu oluşan yıkımdan dolayı çok sayıda kişinin hala enkaz altında olduğu vurgulandı. Sivil savunma ve acil sağlık ekiplerinin bu kişilere ulaşmakta zorluk yaşadığı kaydedildi.

Öte yandan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, yaptığı açıklamada, Gazze’nin güneyinde Mısır’la komşu Refah kentinde bulunan Filistinli sivilleri tahliye etmeleri ve kentteki Hamas militanlarını yenilgiye uğratmaları için İsrail Ordusu’na iki plan hazırlamaları talimatını verdi.

Netanyahu’nun makamından yapılan açıklama, yüzbinlerce Filistinli sivilin son çare olarak sığındığı Refah’a kara harekatı düzenleyeceği tehdidi sonrasında İsrail üzerinde oluşan baskıları izledi.

Açıklamada, “Hamas’ı ortadan kaldırmadan, Refah’ta dört Hamas taburu bırakarak savaşın amacına ulaşması mümkün değildir. Aksine, Refah’taki yoğun hareketlilik nedeniyle sivillerin çatışma alanlarını boşaltması gerektiği açıktır. Bu nedenle Başbakan Benyamin Netanyahu, IDF (İsrail Savunma Kuvvetleri) ve güvenlik kurumlarına, halkın tahliyesi ve taburların imhası için Bakanlar Kurulu’na ortak bir plan sunma talimatı verdi” denildi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Netanyahu’nun operasyonu Refah’a genişletme ve bölgedeki sivilleri tahliye planına sert tepki göstererek bu planın “Filistinlileri evlerinden atma” girişimi olduğunu söyledi.

Abbas planın sonuçlarından hem İsrail hem de ABD yönetimini sorumlu tutacağını belirtti. Filistin yönetiminden yapılan açıklamada BM Güvenlik Konseyi’ne çağrıda bulunularak “İsrail’in bu adımı bölgede ve dünyada barış ve güvenliği tehlikeye atıyor. Bütün kırmızı çizgiler geçildi” denildi.

Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada Başbakan’ın İsrail ordusuna Refah’taki sivilleri tahliye etme ve Hamas güçlerini yok etme konusunda çifte bir plan hazırlaması için talimat verdiği belirtilmişti. Açıklamada Hamas’ın dört taburunun Refah’ta olduğu ve İsrail’in İslamcı militanları yok etme hedefine bu taburlar orada olduğu sürece ulaşamayacağı belirtildi.

Yardım kuruluşları İsrail ordusunun Refah’a taarruzu halinde ölü sayısının çok yüksek olacağı konusunda uyarıyor. Kuruluşlar Mısır sınırına yakın kentteki insani krize dikkat çekiyor. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres İsrail’in Refah’ta ilerleme planlarının “alarm verici” olduğunu söyleyerek “zaten insani bir kabus olan durumu daha da kötüleştireceğini” kaydetti.

Guterres’in sözcüsü Stephane Dujarric yaptığı açıklamada, Refah’taki sivillerin korunması gerektiğine dikkat çekerek BM’nin sivillerin zorla göç ettirildiğini görmek istemediğini vurguladı. Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Yardım ve Çalışma Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini de “Refah’ta büyüyen bir endişe ve panik hakim. İnsanlar Refah’tan nereye gideceğini bilmiyor” dedi.

“Binlerce ton acil insani yardımı Gazze’ye ulaştırmayı hedefliyoruz”

Gazze’deki ablukanın kalkması ve insani yardımın ulaştırılması amacıyla yola çıkmaya hazırlanan Uluslararası Özgürlük Filosu, İstanbul’da basın açıklaması düzenledi.

10 ülkeden gelen aktivistlerin katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Özgürlük filosu üyelerinden İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Genel Başkanı Bülent Yıldırım, “Gemileri satın alıyoruz, gemi sayısı Mavi Marmara’dakinden az olmayacak ve hedefimiz Mart sonunda gemilerin yola çıkması” ifadelerini kullandı.

Toplantıda söz alan Avustralyalı aktivist Rebecca Semaan, “Yakın zamanda, binlerce ton acil insani yardımı taşıyan bir filoyu doğrudan Gazze’deki Filistinlilere ulaştırmayı hedefliyoruz. Özgürlük Filosu Koalisyonu, Mısır hükümetinden Gazze’ye insani yardımın tesliminin kolaylaştırılmasını istemektedir. Değerlerimizi ve hedeflerimizi paylaşan dünya çapındaki tüm sivil toplum kuruluşlarını, bu harekete destek olmaya ve katılmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir