Erdoğan Açıkladı: IŞİD Lideri Suriye’de Öldürüldü

MİT’in IŞİD Lideri Ebu Hüseyin el-Kureyşi’yi uzun süredir takip ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, el-Kureyşi’nin Suriye’de öldürüldüğünü söyledi. IŞİD, Kasım 2022’de el-Kureyşi’nin örgütün yeni lideri olduğunu duyurmuştu.

IŞİD’in kurucu lideri Ebu Bekir el-Bağdadi, 2019 yılında öldürülmüştü. Kureyşi, Şubat 2022’den bu yana örgütün liderliğine getirilen üçüncü isimdi.

Erdoğan, Çankaya Köşkü’nden TRT Türk, ATV Avrupa, Euro D, Euro Star, Kanal 7 Avrupa “Cumhurbaşkanı Özel Yayını”na katılarak, gazetecilerin sorularını yanıtladı ve açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin yürüttüğü terörle mücadelenin Avrupa’nın güvenliğine katkı sağladığını söyleylen Erdoğan, “Avrupa bunun farkında değil veya olmak istemiyor. Hatta hatta onların savunucusu konumunda. Terör örgütleri DEAŞ ile PKK/YPG, FETÖ ile en sonuç alıcı, en etkili şekilde mücadele eden biziz, tek ülkeyiz NATO içinde.

Son yıllarda PKK’nın Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren çeşitli düzeylerdeki pek çok yöneticisi istihbarat teşkilatımız tarafından etkisiz hale getirildi. Aynı şekilde FETÖ’nün yurt dışındaki elemanlarından bir kısmı da ülkemize getirildi.” diye konuştu.

“Terör örgütleriyle ayrım yapmadan mücadelemizi sürdüreceğiz”

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın IŞİD’in lideri olduğu söylenen Ebu Hüseyin el Kureyşi kod adlı şahsı uzun süredir takip ettiğini söyleyen Erdoğan, “Bu şahıs, Milli İstihbarat Teşkilatımızın dün Suriye’de gerçekleştirdiği bir operasyonla etkisiz hale getirildi. İnşallah bundan sonra da terör örgütleriyle ayrım yapmadan mücadelemizi sürdüreceğiz.

Yani bu tür DEAŞ’ın başındaki kişileri, şurada buradaki terör örgütlerinin başlarını Amerika, vesaire etkisiz hale getirdiği zaman dünyayı ayağa kaldırırlar. İşte buyurun, şu anda biz DEAŞ’la ilgili bir değil, iki değil, üç değil, kaç tanesini etkisiz hale getirdik. PKK ile ilgili kaç tanesini etkisiz hale getirdik.” şeklinde konuştu.

IŞİD, Kasım 2022’de el-Kureyşi’nin örgütün yeni lideri olduğunu duyurmuştu. Bu duyuru bir önceki liderin ölümünün doğrulanması ile birlikte yapılmıştı. Kureyşi, Şubat 2022’den bu yana örgütün liderliğine getirilen üçüncü isimdi.

Fransız haber ajansı AFP’nin Kuzey Suriye’deki muhabiri, Cumartesi günü Afrin yakınlarındaki Cinderes’te bir bölgenin kordon altına alındığını bildirdi.

AFP’ye konuşan yerel halktan kişiler, operasyonun, İslami okul olarak kullanılan bir çiftliği hedef aldığını söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan yerel kaynaklar da, söz konusu operasyonun bir saat sürdüğünü çatışma seslerini büyük bir patlamanın izlediğini aktardı.

IŞİD, gücünün zirvede olduğu dönemde Irak ve Suriye’nin kuzeyinde geniş topraklara hakimdi. Örgütün hakimiyet altına aldığı bölgelerde yaklaşık 8 milyon kişi yaşıyordu.

IŞİD’in kurucu lideri Ebu Bekir el-Bağdadi, 2019 yılında öldürülmüştü. Örgüt o günden bu yana çok sayıda lider değiştirmek zorunda kalmıştı.

El Kureyşi’nin selefinin, geçen yılın ekim ayında ABD operasyonunda öldürüldüğü duyurulmuştu.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), geçen yılın ekim ayında yaptığı açıklamada, Ebu İbrahim El-Haşimi El-Kureyşi’nin ölümünden sonra IŞİD’in başına geçen Ebu el-Hassan el-Haşimi el-Kureyşi’nin de öldürüldüğünü açıklamıştı.

CENTCOM Sözcüsü Albay Joe Buccino, yaptığı yazılı açıklamada, “Ebu el-Hasan el-Haşimi el-Kureyşi’nin ekim ortasında ölümü, IŞİD’e bir başka darbe vurdu. Bu operasyon, Suriye Özgür Ordusu tarafından Suriye’nin Dar’a vilayetinde gerçekleştirildi.” ifadelerini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir