Ekrem Bora Kimdir? Hayatı, Filmografisi

4 Mart 1932 yılında Ankara’da dünyaya gelen Ekrem Bora, 1 Nisan 2012 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti. Asıl adı Ekrem Şerif Uçak olan Ekrem Bora’nın cenazesi 3 Nisan’da Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Ekrem Bora, ilkokuldan sonra, Sultanahmet Devlet Basımevi Kursu’nu bitirerek mürettip (dizgici) ve mücellit (ciltçi) diploması aldı. Ekrem Bora, 1953 yılında Yıldız Dergisi’nin açtığı sinema artist yarışmasına katılıp birinci olmasına karşın, film çeviremeden askere gitti.

Ekrem Bora, askerlik dönüşü Sezai Solelli’nin kendisini yapımcılara önermesiyle, ilk filmi olan Alın Yazısı’nı çevirdi (1956). İki yıl aradan sonra tekrar sinema filmlerinde rol almaya devam eden Ekrem Bora, ilerleyen yaşına rağmen dizi filmlerde oynamayı sürdürdü.

Bora, 1966 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü” ve 1991 yılında Antalya Film Şenliği’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı.

Ekrem Bora, “Makber, Gümüş, Yadigar, Kardelen, Kumsaldaki İzle, Savunma, Marziye, Yumuşak Ten, Yalnızız, Soğuktu Ve Yağmur Çiseliyordu, Sevince, Yasak Aşk, Temas, İhanetin Darbesi, Tapılacak Kadın” ve daha pek çok film ve dizide rol aldı.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir