Ekrem Dümer Kimdir? Hayatı, Filmografisi

15 Ekim 1928 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Ekrem Dümer, 9 Mart 2000 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti. Ekrem Dümer’in cenazesi Feriköy Mezarlığı’na toprağa verildi.

Ticaret Lisesi’nden mezun olan Ekrem Dümer, 1937 yılında Halkevlerinde amatör olarak oyunculuk yapmaya başladı. Ekrem Dümer, 1947’de Sadi Tek Tiyatrosu’nda sahnelenen Bıçaklı Sabbenk oyunuyla kariyerine profesyonel olarak başladı.

Tevhit Bilge ve Aziz Basmacı tiyatrolarında sahnelenen Süt Kardeşler piyesinde oynayan Ekrem Dümer, uzun yıllar Şehir Tiyatrolarında çalıştı. Ses, İstanbul ve Muzaffer Hepgüler tiyatrolarında da yer alan Ekrem Dümer, 1961 yapımı Hancı filmiyle sinema sektörüne geçti.

Pek çok filmde doktor rolünü canlandıran Ekrem Dümer, seslendirme yaptı. Ekrem Dümer, Türkiye Gazeteciler ve Yazarlar Vakfının düzenlediği Çeyrek Asrı Aşan Gurur Tablosu gecesinde Hizmet ve Onur Ödülü aldı.

300’e yakın yapımda rol alan Ekrem Dümer’in film ve dizilerinden bazıları şunlardır: Kınalı Yapıncak, Kezban Pariste, Bitirimler Sosyetede, Sezercik Küçük Mücahit, Hababam Sınıfı, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Kapıcılar Kralı, Neşeli Günler, İyi Aile Çocuğu, Gerzek Şaban, Atla Gel Şaban, Tatlı Kaçıklar, Çılgın Bediş.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir