CHP’den “Seçim Güvenliği” Açıklaması: Gerekli Tedbirleri Aldık

Seçim güvenliğine dair açıklama yapan CHP’li Çelik, “Veri güvenliğini ve veri hızını arttırmaya yönelik yeni nesil teknolojilerle sistem mimarimizi güncelledik. Ayrıca sandık sonuçlarının anlık analizleri için yapay zeka teknolojilerini sistemimize entegre ederek sandık sonuç takip sistemimizi güncelledik” dedi ve ekledi:

Haber Merkezi / “Güncellediğimiz teknolojik altyapımız, şu anda alanında uzman kişileri tarafından test ediliyor. Sistem güvenliği açısında tüm teknik detayları şu anda açıklamayı uygun bulmuyoruz. Seçim sistem değil, ıslak imzalı tutanaktır. Seçim güvenliğiyle ilgili gerekli tedbirleri aldık. Siz oyunuzu kullanın, gerisini Millet İttifakına bırakın.”

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevine getirilen Parti Meclisi üyesi Devrim Barış Çelik bugün seçim güvenliğine dair basın açıklaması yaptı.

Çelik, seçim güvenliğini üç aşamada planladıklarını anlattı:

“Seçim öncesinde, sandık kurulu üyelerinin ve müşahitlerinin belirlenmesi ve görevlendirilmesi, sonrasında bu kişilerin Parti Okulumuz tarafından yapılan eğitimleri. Okul Bilişim Sorumlularının atanması ve eğitilmesi buna örnek olarak verilebilir.

“Seçim öncesi, seçim günü ve seçim sonrası yapılan düzenlemeler planlandı. Seçim gününde oy verme işleminin güvenle gerçekleşmesi için ıslak imzalı tutanakların alınması, sonrasında sonuçların aktarılması, ıslak imzalı tutanakların teslimi ve varsa farklılıkların tespit edilip hukuki sürecin başlatılması…”

Devrim Barış Çelik, 14 Mayıs’taki ilk turda ıslak imzalı tutanaklarla SEÇSİS’e girilenler arasında farklılıklar tespit edildiğini söyledi, “YSK sistemine yanlış girilenlerin olduğu tespit edildi, seçim sistemimiz bizi bu konuda uyardı. 2 bin 645 sandıkta aleyhimize ortaya çıkan farklılıklar düzeltildi. Diğer sandıklarda ise ilçe seçim kurulu üyelerimiz aleyhimize farklılıkları giderdi” dedi.

“Siyasi partilerin önceliği sandık güvenliği”

Çelik, “Hem geleneksel medyada hem sosyal medyada CHP’nin bir haber ajansı ya da medya kuruluşu gibi seçim takip ekranı yayınlanacağı beklentisi oluştu. Bizim seçim ekranımız parti sözcülerinin halkı bilgilendirmekte kullandığı bir ekrandır. Siyasi partilerin önceliği sandık güvenliğidir. Siyasi partiler, seçim takip ekranı şimdiye kadar yayınlamadıkları gibi bu seçimde de yayınlamamışlardır. Siyasi partiler sandık güvenliğini önceledikleri için halkın oy kullandığı sandıktaki sonuçları kontrol etmesini için ekranlar açabilirler” açıklamasını yaptı.

Seçim günü kullanacakları sisteme dair de şu bilgileri verdi: “Veri güvenliğini ve veri hızını arttırmaya yönelik yeni nesil teknolojilerle sistem mimarimizi güncelledik. Ayrıca sandık sonuçlarının anlık analizleri için yapay zeka teknolojilerini sistemimize entegre ederek sandık sonuç takip sistemimizi güncelledik.

Güncellediğimiz teknolojik altyapımız, şu anda alanında uzman kişileri tarafından test ediliyor. Sistem güvenliği açısında tüm teknik detayları şu anda açıklamayı uygun bulmuyoruz. Seçim sistem değil, ıslak imzalı tutanaktır. Seçim güvenliğiyle ilgili gerekli tedbirleri aldık. Siz oyunuzu kullanın, gerisini Millet İttifakına bırakın.”

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir