CHP’de Yeni Dönem: ‘Gölge Kabine’ Oluşturuldu

38. Olağan Kurultayı’nın ardından Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) yeni Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) yönetim üyeleri belli oldu. 24 üyenin bulunduğu MYK’daki 17 isim “Gölge Kabine” olarak görev yapacak.

CHP’nin yeni genel başkanı Özgür Özel, “43. Parti Meclisim, söz verdiğim gibi benden genç. İllere söz vermiştik PM’de örgütümüz kendini görecek diye. PM’de daha önce İl ve İlçe Başkanlığı yapmış 15 arkadaşımız, daha önce örgütlerde görev yapmış 32 arkadaşımız var. PM’nin salt çoğunluğu örgüte emek vermiş kişilerden. Bir sözüm vardı. Böyle bir heyette 50+1’i milletvekili yaparlar. Ben bu geleneği terk edeceğimi söyledim. PM’de sadece 14 milletvekilimiz var” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) genel başkan değişiminin yaşandığı 38. Olağan Kurultayı’nın ardından partinin yeni Merkez Yönetim Kurulu (MYK) belli oldu.

CHP’nin yeni genel başkanı Özgür Özel, toplantının ardından açıklama yaptı. Özel’in açıklamaları şöyle:

“Türkiye’de CHP’nin en önemli iktidar alternatifi olduğunu, yapıcı, etkili, yol gösteren ve engel olabilen bir muhalefet anlayışıyla ilerleyişini ve bunu nasıl bir parti mimarisi ile yapabileceğini anlatacağım. Kurultayda verdiğimiz her sözü tutuyoruz. CHP’yi iktidar yapma inancıyla çalışıyoruz. Bunun ilk sınavı Mart ayının sonunda yapılacak yerel seçimler. Yerel seçimlerde elimizde bulunan belediyelerimizin yeniden kazanılması, bu kazanımda bir tek kriterimiz var.

Milletin gönlünde yer etmiş, seçildiği günden daha iyi durumda olan ve yeniden seçilecek belediye başkanlarımız yeniden aday olacaklar. Yaptığı hizmet halkta teveccüh görmüyorsa durumları yeniden değerlendirilecek. Objektif kriterle ilerleyeceğiz. Kimsenin hakkını yemeden ilerleyeceğiz. Ben, hiçbir belediye başkanını ‘değişim’ karşıtı diye cezalandırmak ve hak ettiği görevi kendisine vermemek niyetinde değilim. Hiç kimse de bize destek verdi diye hak etmediği bir yere gelmeyecek.

Türkiye’de hiçbir il ve ilçede, değişim ekibinin söz verdiği bir adayımız yok. Sadece Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu ve Aydın’ın topuklu efesi ile ilgili genel başkanımızın anketlerde gördüğü çok yüksek memnuniyet oranına dayanarak ifade ettiği ve bizim de o oranlarla PM’ye o sözün arkasında duran bir teklifle geleceğiz. Bize yakın diye kimseyi kayırmayacağız, geçmişte bize uzak durdu diye kimseyi cezalandırmayacağız.

Parti Meclisimizin yaş ortalaması 43. Parti Meclisim, söz verdiğim gibi benden genç. İllere söz vermiştik PM’de örgütümüz kendini görecek diye. PM’de daha önce İl ve İlçe Başkanlığı yapmış 15 arkadaşımız, daha önce örgütlerde görev yapmış 32 arkadaşımız var. PM’nin salt çoğunluğu örgüte emek vermiş kişilerden. Bir sözüm vardı. Böyle bir heyette 50+1’i milletvekili yaparlar. Ben bu geleneği terk edeceğimi söyledim. PM’de sadece 14 milletvekilimiz var.

Tam 24 üyeden oluşan bir MYK listesi göreceksiniz. Ben geçmişte sayın genel başkanın 2014’te listesinde değilken, listeyi en yüksek oyla delmiş listeye girmiştim. Parti Meclisi’nde bizim anahtar listemizde olmayan 8 arkadaşımız var. 8 arkadaşımızdan 4’ünü görevlendirmiş durumdayız. Bizim listemizden giren arkadaşlarımızdan yüzde 50’sinden daha azını görevlendirdik. Açıklayacağımız MYK’nın yaş ortalaması 46’dır. MYK’da 24 üye arkadaşımız var. MYK’mızın iki kompartımanı var. Gruplardan bir tanesi gölge kabine.

Gölge Kabine’deki isimleri şöyle:

İçişleri Bakanlığı: Murat Bakan
Adalet Bakanlığı: Gökçe Gökçen
Sağlık Bakanlığı: Zeliha Şahbaz
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı: Aylin Nazlıaka
Milli Eğitim Bakanlığı: Suat Özçağdaş
Enerji Bakanlığı: Deniz Yavuzyılmaz
Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı: Gülşah Deniz
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı: Gamze Taşçıer
Dışişleri Bakanlığı: İlhan Uzgel
Gençlik ve Spor Bakanlığı: Sevgi Kılıç
Hazine ve Maliye Bakanlığı: Yalçın Karatepe
Kültür ve Turizm Bakanlığı: Koza Yardımcı
Milli Savunma Bakanlığı: Yankı Bağcıoğlu
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı: Pınar Uzun
Ticaret Bakanlığı: Volkan Demir
Ulaştırma Bakanlığı: Ulaş Karasu
Tarım Bakanlığı: Erhan Adem

Genel başkan yardımcıları:

Genel Sekreter: Selin Sayek Böke
Yurt içi Yurt dışı Örgütlenme: Ensar Aytekin
Sayman: Özgür Karabat
Yerel Yönetimler: Gökan Zeybek
Halkla İlişkiler ve Medya: Burhanettin Bulut
Seçim ve Parti Hukuk İşleri: Gül Çiftçi
Parti Sözcüsü: Deniz Yücel

CHP 38. Olağan Kurultayı’nda Özgür Özel’in listesinden yer almayarak listeyi delen Müslüm Sarı, Mehmet Tüm, Semra Dinçer, Orhan Sarıbal, Ali Haydar Hakverdi, Koza Yardımcı, Aylin Nazlıaka, Saliha Barut’tan üç isim A Takımı’nda yer aldı. Aylin Nazlıaka Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı eşitliğinde gölge bakanlık, Koza Yardımcı Kültür ve Turizm Bakanlığı eşitliğinde gölge bakanlık, Mehmet Tüm ise Yurt Dışı Örgütlenmesinde görev aldı.

Kurultayda iki listede yer almayarak Parti Meclisi’ne seçilen Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı eşitliğinde gölge bakanlığa seçildi.

Özgür Özel: 24-25 Kasım’dı. Tavsiye kararı olarak almışlar. Bir ay önceden başvurmak, gazete ilanı vermek, il başkanlıklarından, meclis gruplarından birer kişi istemek gibi işlemler yapılmadığından 24-25 Kasım mümkün değil. Onun üzerine en kısa takvim 15 Aralık günü yapabiliyoruz. Orda da bütçe görüşmelerinin tam göbeği. Öyle olunca İl Başkanlıkları da bir an önce belediye başkanlarını belirlemeliyiz dediği için çarşamba gününe toplantı koyduk. Tüzük Kurultayı 26-27 Aralık’ta mı yapılsın ya da başka tasarruf var mı o konuşacak. İl Başkanlarımız ‘Yerel seçim sonrası’ derse bırakabiliriz.

Ön seçim konusunda terminolojik bir fark var. Ön seçim yaparsak adayı belirledikten sonra 54 gün kalıyor. Örgütümüzün tecrübeleri ön seçim demeyelim, sonucuna uyulacak temayül yoklaması. Her yerde ön seçim doğru yöntem değil. Kapsamının doğru belirlendiği, kimseyi incitmeyen, bir 100. yıl affından yanayım.”

CHP Yüksek Disiplin Kurulu yönetimi belli oldu

Öte yandan CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’nda seçilen ve 15 kişiden oluşan yeni YDK, ilk toplantısını parti genel merkezinde gerçekleştirdi. Toplantıda YDK başkanlığı, başkan yardımcılığı ve sekreterlik için gizli oylama yapıldı. Oylama sonucuna göre başkanlığa Turan Taşkın Özer, başkan yardımcılığına Ayça Akpek Şenay, YDK sekreterliğine de Deniz Çakır seçildi.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir