Belgin Doruk Kimdir? Hayatı, Filmografisi

28 Haziran 1936 yılında Ankara’da dünyaya gelen Belgin Doruk, 26 Mart 1995 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti. Belgin Doruk’un cenazesi, Şişli Camii’nden kaldırıldı, Zincirlikuyu Mezarlığı’na toprağa verildi.

1952 yılında ortaokulun son sınıfındayken, annesinin desteğiyle, Yıldız Dergisi ve İstanbul Film’in birlikte düzenlediği bir yarışmaya katılan Belgin Doruk, yarışmada birinci oldu.

Sinemaya 1952 yapımı Kanlı Çiftlik filmiyle başlayan Belgin Doruk, 1953 yılında düzenlenen güzellik yarışmasında ise Türkiye İkinci Güzeli seçildi. Belgin Doruk, 1961 yılından itibaren çekilmeye başlanan Küçük Hanımefendi filminde, başrolü paylaştığı Ayhan Işıkla ayrılmaz bir ikili oldu ve bir sinema ikonu hâline geldi.

Belgin Doruk, Yuvanın Bekçileri filmiyle 1970te, Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü aldı.

90a yakın yapımda rol alan Belgin Doruk’un öne çıkan filmleri: Çakırcalı Mehmet Efenin Definesi, Öldüren Şehir, on Beste, Lejyon Dönüşü, Çileli Bülbül, Kırık Plak, Yeşil Köşkün Lambası, Bülbül Yuvası, Küçük Hanımefendi, Zavallı Necdet, Atlı Karınca Dönüyor, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir