Belkıs Dilligil Kimdir? Hayatı, Filmografisi

19 Şubat 1929 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Belkıs Dilligil, 14 Mayıs 1995 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti. Belkıs Dilligil’in cenazesi Karacaahmet Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedildi.

Gerçek adı Belkıs Bergüzar Fırat olan Belkıs Dilligil,, Fatih Lisesi’nden mezun oldu. Belkıs Dilligil, Sanat hayatına amatör olarak Fatih Halkevi’nde başlayan Fırat, İzmir Şehir Tiyatroları’nda sahnelenen Elektra adlı oyunla profesyonel oyuncu olarak devam etti.

1956 yılında Türk Tiyatrosu’nun önde gelen isimlerinden Avni Dilligil ile evlenen Belkıs Dilligil’in bu evliliğinden Rahmi ve Çiçek adında iki çocuğu oldu. Belkıs Dilligil, eşi Avni Dilligil’in 1971 yılında vefatının ardından sinema oyuncusu olarak sanat yaşamına devam etti.

60 yakın yapımda rol alan Avni Dilligil’in öne çıkan filmlerinden bazıları şunlar: Bir Milyara Bir Çocuk, Tele Kızlar,Bir Aşk Bin Günah, Doktorlar, Yedi Bela Hüsnü, Yürek Yarası, Çarıklı Milyoner, Davetsiz Misafir,

Üç İstanbul, Kayıp Kızlar, Cafer’in Çilesi, Korkusuz Korkak, Mine, Oğlum İçin, Beyaz Cehennem Cingöz Recai, Severek Ayrılalım, Anneler Günü, Özleyiş, Yüzbaşı Tahsin.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir