Aktif Bir Yaşam Tarzına Sahip Olmanın 7 Yolu

Tembellik tembelliği doğurur; bu atasözüne aşina mısınız? Tembellik, zihnin ve bedenin daha fazla zarar görmesini önlemek için erken kırılması gereken bir döngüdür. Tembellik sorunu, basit yaşam tarzı değişiklikleri ve yeniden başlama yeteneği ile çok rahat düzeltilebilir.

Haber Merkezi / İşte aktif bir yaşam tarzına başlamanın ve tembelliği bırakmanın yedi basit yolu.

1. Gerçekçi zaman çizelgeleri ayarlayın

Bunun üstesinden gelmenin ilk yolu, uzun vadeli hedefinizi gerçekçi zaman çizelgeleri ile kısa vadeli hedeflere bölmektir. Kendinize karşı çok sert olmaya ve her zaman mükemmel olmayı beklemenize gerek yok. Özeleştiri, kendi kendine öğrenme ve ayrıca gelişme için harika bir yöntemdir.

Yine de motivasyonunuz düşükse, eksikliklerinizden daha çok güçlü yönlerinize odaklanmanız önemlidir. Bu nedenle başkalarından onay almaktan kaçının ve sizi hedeflerinize yaklaştıracak bir eylem planına odaklanın.

2. Daha iyi uyuyun

Uyku süresine ve zamanlamasına öncelik vermek, enerji düzeyi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Aktif bir yaşam tarzı istiyorsanız, doğru miktarda uyumaya ve uykunuzu tutarlı bir şekilde sürdürmeye ve zamanında uyanmaya odaklanmanız çok önemlidir.

3. Şimdiye odaklanın

Küçük şeyleri doğru yapın ve genel yaşam tarzınız üzerindeki etkisini görmek için her gün yapın.

Örneğin bir sabah rutini yapmak, güne doğru başlamanıza yardımcı olur. Şimdi, bununla ne demek istiyoruz? Uyanır uyanmaz telefonunuza veya sosyal medyanıza bakmaktan, hatta e-postalarınızı kontrol etmekten kaçının. Güne çok üretken başlamanızı tamamen engelleyebilir.

4. Mikro molalar verin

Kısa ve sık molalar vermek, günün yorgunluğunu hafifletmeye yardımcı olur. Örneğin, çalışma masanızın hemen yanında bir şişe su bulundurmak yerine muhtemelen mutfaktan gidip alın. Bu hem hareket etmenizi hem de kısa süreliğine olsa zihnin ve bedenin dinlenmesini sağlayacaktır.

5. Sağlıklı beslenin

Sağlıksız beslenme, günlük üretkenliğimizi, enerji seviyemizi ve zindeliğimizi, hatta uykumuzu bile etkileyebilir. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için tek yapmanız gereken yediklerinize dikkat etmek; Kulağa basit geliyor, değil mi?

Dikkat ederek yediğinizde, yemeği daha çok seveceksiniz. Dikkatli yeme, otomatik olarak doğru yiyecek türünü seçmeye de yol açar. Yiyecekler sizi besler ve enerji seviyenizi artırır.

6. Kişisel Ödüller

Ödül hilesi, ödüller odaklanmanıza, motive olmanıza yardımcı olabilir ve size süreçten zevk almanız için nedenler verebilir. Cumartesi gecesi en sevdiğiniz tatlıyı yediğinizde kendinizi suçlu hissetmeyi bırakmak gibi…

7. Basit ve gerçekçi hedefler

Basit ve gerçekçi hedefler yedinci ve son ipucu. Diyelim ki birkaç kilo vermek istiyorsunuz ve diyet yapmaya çalışıyorsunuz. O zaman başlamadan önce kendinize şu soruyu sorun: ‘Önümüzdeki birkaç yıl buna bağlı kalmam benim için kolay mı?’ ve ‘bu hedef ulaşılabilir mi?’ Her iki soruya da cevabınız evet ise, kilo verme hedefinizde başarılı olma olasılığınız oldukça yüksektir.

Öte yandan, dayanamayacağınız kadar karmaşıksa, başarısız olanın siz olmadığını, hedefin yanlış olduğunu unutmayın. Muhtemelen yeni bir egzersiz rutinine başladığınızda da aynı şey geçerlidir.

Not: Sunulan bilgilerin amacı herhangi bir hastalığı teşhis veya tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek değildir. Tüm bilgiler yalnızca genel bilginize yöneliktir, tıbbi tavsiye veya belirli tıbbi durumların tedavisinin yerine geçmez. Uygulamadan önce bu bilgileri doktorunuzla görüşün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir