Ukrayna, F-16 Savaş Uçaklarına Kavuşuyor

Danimarka ve Hollanda Ukrayna’ya son teknoloji F-16 uçakları hibe edeceklerini resmen ilan etti. F-16’lar Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yapımı olduğu için uçakların Ukrayna’ya sevkiyatına Washington’ın onay vermesi gerekiyordu.

F-16 desteğinin Ukrayna ordusuna ve sivillere yeni bir motivasyon ve güven sağlayacağını belirten Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, “Ukrayna ve tüm Avrupa için yeni sonuçlar doğuracağından eminim” dedi.

Hollanda ve Danimarka Ukrayna’ya son teknoloji F-16 uçakları hibe edeceklerini resmen ilan etti. Açıklama Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin Hollanda’yı ziyareti sırasında yapıldı.

Eindhoven kentindeki hava üssünde Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile biraya gelen Zelenskiy sosyal medya hesabından “42 jet. Ve bu daha başlangıç” diye açıklama yaptı.

Rutte, uçakların teslim zamanının, Ukraynalı pilotların eğitim sürecinin tamamlanmasına bağlı olduğunu belirtti. Rutte önümüzdeki ay değil ama en kısa sürede teslimatı yapmayı umduklarını kaydetti.

F-16 desteğinn Ukrayna ordusuna ve sivillere yeni bir motivasyon ve güven sağlayacağını belirten Zelenskiy, “Ukrayna ve tüm Avrupa için yeni sonuçlar doğuracağından eminim” dedi.

Danimarka da bir açıklama yaparak Ukrayna’ya F-16 hibe etmeyi kabul ettiklerini duyurdu. Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Danimarka diğer ülkelerin de koalisyona katılması ve Ukrayna’nın özgürlük mücadelesine katkıda bulunması için çalışacaktır” denildi.

Ukrayna’ya F-16 tedariki amacıyla Hollanda ve Danimarka’nın öncülüğündeki ülkeler, Ukraynalı pilotları NATO’da yaygın kullanılan ABD yapımı F-16 savaş uçakları için eğitmeyi Mayıs ayında kabul etmişti.

F-16’lar ABD yapımı olduğu için uçakların Ukrayna’ya sevkiyatına Washington’ın onay vermesi gerekiyordu.

Hollanda Savunma Bakanlığı, 18 Ağustos’ta Hollanda’nın Ukrayna’ya F-16 savaş uçaklarını teslim etmesinin ABD tarafından onaylandığını açıklamıştı.

Savunma Bakanı Kajsa Ollongren, yaptığı açıklamada, “ABD’nin, F-16 savaş uçaklarının Ukrayna’ya teslimatını onaylamasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, bizim Ukraynalı pilotların eğitimini tamamlamamıza olanak tanıyor” ifadelerini kullanarak, sonraki adımlar için Avrupalı ortaklarıyla temas halinde olduklarını bildirmişti.

Ukrayna, Şubat 2022’de ülkeyi işgal eden Rusya’nın hava üstünlüğüne karşı koyabilmek için uzun süredir ABD yapımı sofistike savaş uçaklarını istiyordu.

Ukrayna’ya F-16 tedariki amacıyla Hollanda ve Danimarka’nın öncülüğündeki ülkeler, Ukraynalı pilotları NATO’da yaygın kullanılan ABD yapımı F-16 savaş uçakları için eğitmeyi mayısta kabul etmişti.

Hollanda ile Danimarka, son zamanlarda Ukraynalı pilotların F-16 kullanımı için eğitilmeleri ve Rusya’nın hava üstünlüğüne karşı koymalarına yardımcı olacak jetlerin teslimi için uluslararası çabalara öncülük ediyor.

En erken 2024 yazında

Hollanda’nın envanterinde 24’ü aktif kullanımda olmak üzere toplam 42; Danimarka’da da 30 adet F-16 uçağı bulunuyor. Daha önce eski Doğu Bloku ülkeleri tarafından, Ukrayna’ya Rus yapımı savaş uçakları teslim edilmişti.

F-16 savaş uçaklarının en erken 2024 yaz aylarında Ukrayna’ya verilebileceği belirtiliyor. Danimarka Dışişleri Bakanlığı, savaş uçaklarının teslimatı koşullarından birinin, “başarıyla seçilmiş, test edilmiş ve eğitilmiş Ukraynalı personeli” olduğunu açıkladı.

Batılı 11 ülkenin oluşturduğu koalisyon öncülüğünde Danimarka’da Ukraynalı pilot, mühendis ve teknisyenlerden oluşan hava kuvvetleri personelinin eğitimi devam ediyor.

Ukrayna İsveç ile de savaş uçakları konusunda görüşüyor. Volodimir Zelensky, eşi Olena ile birlikte Cumartesi günü Başbakanı Ulf Kristersson ile görüşmek için İsveç’e gitmişti.

Zelenskiy, Ukraynalı pilotların İsveç’in Gripen savaş uçaklarında da eğitime başladığını söyledi. İsveç hükümeti, Haziran ayında Ukraynalı pilotlara, Saab yapımı çok maksatlı ve hafif tek motorlu Gripen savaş uçaklarını test etme şansı vereceğini açıklamıştı .

Hollanda şu ana kadar Ukrayna’ya yaklaşık 2 milyar euroluk askeri yardımda bulundu. Lahey yönetimi, Almanya ile birlikte Ukrayna’ya zırhlı obüsler ile 100 adet Leopard 1 tankı ve 2 Patriot hava savunma sistemi gönderdi.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir