“Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi” Görevden Alındı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyeleri, mahkeme kararıyla görevden alındı. Mahkeme kararında, TTB Kanunu ek 2. maddesine göre; bir ay içinde yeniden seçime gidilmesine; büyük kongre üyeleri arasından 5 kişilik heyetin görevlendirilmesine hükmetti.

Haber Merkezi / Karar sonrası Türk Tabipleri Birliği’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Siyasi iktidar eliyle egemen kılınmak istenen hukuksuzluk rejimi bir meyvesini daha vermiş; Türk Tabipleri Birliği’ni hedef alan davada, bir yıldan bu yana süregelen hukuksuzluklar silsilesi Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınması ile sonuçlanmıştır” denildi.

Konsey üyelerinin karar kesinleşene kadar görevine devam edeceği belirtilen açıklamada, “Altını kalın çizgilerle çiziyoruz: Türk Tabipleri Birliği için dünden bugüne değişen hiçbir şey yoktur. Merkez Konseyi karar temyizde kesinleşene kadar görevinin başındadır. Eşitlik yoksa, özgürlük yoksa, demokrasi yoksa, adalet yoksa, sağlık yoksa; mücadele haktır! Ve mücadele, Türk Tabipleri Birliği’nin adıdır!” ifadelerine yer verildi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Merkez Konseyi’nin görevden alınmasıyla sonuçlanan dava ile ilgili basın toplantısı düzenledi. TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, basın toplantısında yaptığı açıklamada sağlığı piyasalaştırmaya çalışan politikalara karşı mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

TTB’nin sadece merkez konseyinden ibaret olmayıp 103 bin üyesi ile bütünlüklü bir mücadele içerisinde olduklarını vurgulayan Fincancı, “Bu mücadele bitmez. Mücadele TTB’nin adıdır. Bu kararın yok hükmünde olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz” diye konuştu.

Mahkeme kararına ilişkin farklı hukuk görüşleri olduğuna dikkat çeken Fincancı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Delegeler arasında 5 kişilik bir heyetin belirlenmesiyle 1 ay içinde seçimin yapılması bekleniyor. Ancak istinaf hakkı açık. Bu durumda seçim için istinaf kararı mı beklenecek? Yoksa olağanüstü seçim mi yapılacak? İstinaf karası bizim lehimize çıkarsa ne olacak? Hem bizim için hem de yeni konseyde seçilen arkadaşlar için bir hak kaybı olacak. Bu kararın yok hükmünde olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.”

“TTB’nin onurlu mücadelesinin yanında olmaya devam edeceğiz”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınmasına tepkiler de peş peşe geldi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel de karara tepki göstererek, “TTB Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınması kararı, hukuka aykırıdır. Belediyelerde de kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinde de kayyımlara karşıyız. Hukuku savunmaya ve TTB’nin seçilmiş organlarının yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP), Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınmasına yönelik karara tepki gösterdi.

Partinin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınması, iktidarın yargı eliyle yaptığı yeni bir darbedir, kayyım darbesinin devamıdır. Hekimlerin iradesini gasp eden bu karar suçtur. Bu darbenin karşısında amasız fakatsız durmak tüm demokratik güçlerin görevidir. TTB’nin yanındayız” denildi.

Açıklamada,  “TTB Merkez Konsey Üyelerinin görevden alınmasını asla kabul etmiyoruz! Darbe silsilesi devam ediyor. Şimdi de toplumun sağlık hakkını savunan ve bu konuda büyük bedeller ödeyen TTB’ye darbe yapılıyor. Bu karar ile TTB’ye kayyum atanmasının zemini hazırlanıyor. İktidarın yaşadığı güç zehirlenmesinin ve kayyım rejiminin ülkedeki her mücadele alanına kumpaslarla, hukuk dışı zorbalıklarla sirayet etmesinin son örneğidir TTB kararı. TTB, başta mesleği olmak üzere; ülkedeki demokrasi ve adalete sahip çıkıyor. Yaşanan hukuksuzluğun karşısında olacağız. TTB’nin onurlu mücadelesinin yanında olmaya devam edeceğiz.” ifadeleri kullanıldı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları da şunları yazdı: “TTB Merkez Konsey Üyelerinin görevden alınması kararı hukuk dışıdır! Reddediyoruz! AKP-MHP ittifakının emrindeki yargı eleştirel düşünen, demokrasi ve barıştan yana olan herkesi hedef haline getirmiş ve meşruluğunu yitirmiştir. Güdümlü yargıyla mücadelemizden geri adım atacağımızı sananlar, büyük yanılıyorlar. TTB ve tüm ezilenlerle dayanışma içerisinde olduk, olacağız. Bu istibdat düzenine hep birlikte son vereceğiz.”

Türkiye İşçi Partisi (TİP): Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Davası’nın 7. duruşmasında TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın ve mevcut merkez konseyinin görevden alınmasına karar verildi. Saray iktidarı yargı eliyle haksız ve hukuksuz müdahalelerine her gün bir yenisini daha eklemeye devam ediyor. Hekimlerimizin eşitlik ve özgürlük mücadelesinin yanında, TTB’ye uzanan ellerin karşısındayız!

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK): TTB Merkez Konsey üyelerinin görevden alınması kararı hukuksuzluklara bir yenisini daha eklemiştir. Siyasi iktidarın hedef gösterdiği TTB hakkında verilen bu karar hukuki değil, siyasi bir karardır. Hukuku, adaleti yok saymaktır. Halkın sağlık hakkını, iyi hekimlik değerlerini savunan TTB Merkez Konsey üyelerinin görevden alınması kabul edilemez! KESK olarak, yaşama ve yaşatma mücadelesini sürdüren TTB’nin yanındayız! Eşitlik, özgürlük, emek ve demokrasi mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz!

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Merkezi: “Sağlık hakkı ve sağlık emekçilerinin hakları için yürüttüğümüz mücadelede her zaman yanımızda olan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Üyelerinin haksız ve hukuksuz bir şekilde görevlerinden alınmasını kınıyoruz. Bu kararla TTB’ye kayyım atanmıştır. Kayyım zihniyetini kabul etmiyoruz. Bu zihniyete karşı TTB’nin yanında mücadeleye devam edeceğiz. Yaşama ve yaşatma mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz.”

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV): “İyi hekimliğin, insan hakları ve demokrasi ilkelerinin tavizsiz savunucusu TTB Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınması kararı kabul edilemez.”

Diyarbakır Barosu: İktidar ve bazı siyasi parti yetkilileri; TTB’yi hedef göstermiş, yargı da her zaman olduğu gibi üzerine düşen sorumluluğu “kusursuz” bir şekilde yerine getirmiş. Siyaset, yargı eliyle her yeri istediği şekilde dizayn etmeye çalışıyor. TTB yalnız değildir. Bu hukuksuzluğa karşı dayanışma içinde olacağız.”

İnsan Hakları Örgütü (İHD): “Siyasi İktidarın ve ortaklarının uzun süredir hedef gösterdiği TTB Merkez Konseyi üyeleri görevden alındı. Siyaset kurumunun verdiği karar yargı eliyle sonuçlandırıldı. Bizler biliyoruz ki bu karar hukuki değil siyasi bir karardır. TTB Hekim meslek örgütüdür.”

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB): TTB Merkez Konseyi’nin görevden alınmasına yönelik hukuk dışı karar kabul edilemez, bu kararı reddediyoruz. Verilen karar sadece TTB’ye yönelik değil ülke demokrasisine vurulan bir darbedir. Hekimlerin haklı mücadelesinin, TTB’nin yanındayız.

Demokrasi İçin Hukukçular: “Hekimlerin seçtiği yöneticilerin siyasi saiklerlerle görevden alınması hukuksuzdur. Bu karanlıktan, demokratik hak kırıntılarını, kurumları korumak için direnenlere omuz vererek, birlikte mücadele ederek çıkacağız.”

Ne olmuştu?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “PKK’ye yönelik yürütülen askeri operasyonlarda kimyasal silah kullanıldığı iddialarının tarafsız heyetlerce soruşturulması gerektiğini ifade eden Şebnem Korur Fincancı hakkında ‘terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.

Fincancı, “Sanki ben kimyasal kullanılmıştır demişim gibi haber yapıyorlar. Öyle bir şey demedim ben. Canlı yayında konuşuyorum. Hani diyorum ki bir kimyasal etkisi olabilir. ‘Sinir sistemini etkileyen o istemsiz hareketler nedeniyle bunun araştırılması gerekir’ diyorum. Yani görüntüler de bunu söylemek olanaklı değildir diyorum canlı yayında. Sanki ben ‘kimyasal var’ demişim gibi lanse ediyor. Onların o şekilde yapması da sorumsuzluk tabii ki. Ben eleştirilerimi de yönelttim kendilerine” açıklamasını yapmıştı.

Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TTB Başkanı Fincancı üzerinden TTB’yi hedef gösterdi. “TTB Başkanı’yla ilgili yargı harekete geçmiştir. Gerekirse yasal düzenlemeyle bu ismin değişmesini sağlayacağız. Böyle bir şahsın adı Türk’le başlayan kurumun başında olmasını milletimizin tüm fertlerini rahatsız ettiğine inanıyorum” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında Türk Tabipleri Birliği’nin kapatılmasını, yönetimine en ağır ceza verilmesini ve TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve yönetiminin Türk vatandaşlığından çıkarılmasını istedi.

Fincancı hedef göstermelerin ardından gözaltına alınan Fincancı, 27 Ekim Perşembe 2022’de tutuklanmıştı. 11 Ocak 2023’te görülen duruşmada, Fincancı’nın tahliyesine karar verilmişti.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir