Sümer Tilmaç Kimdir? Hayatı, Filmleri

15 Temmuz 1948 yılında Malatya’da dünyaya gelen Sümer Tilmaç, 12 Haziran 2015 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti. Tam adı Sıtkı Kazım Sümer Tilmaç olan Sümer Tilmaç’ın naaşı Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

1964 yılında Arena Tiyatrosu’nda oyunculuğa başlayan Sümer Tilmaç, 1968’de İstanbul Belediye Konservatuvarı’ndan mezun oldu. Tilmaç, Münir Özkul ve Gazanfer Özcan gibi sanatçıların öğrencisi olarak yetişti. 210’dan fazla filmde rol alan Tilmaç, yaklaşık olarak 60 tiyatro oyununda oynadı.

Tiyatro çalışmalarının yanı sıra Meraklı Köfteci, Vatandaş Rıza, Ah Güzel İstanbul, Gırgıriye, Kılıbık, Damga, Acı Dünyalar, Reis Bey, Kahpe Bizans ve Hemşo gibi birçok sinema filminde ve Süper Baba ve Karaoğlan televizyon dizilerinde rol alan oyuncu, 2002 yılında Son filmindeki rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Sadri Alışık ödülü kazandı ve son olarak “Çakallarla Dans” filminde oynadı.

Sümer Tilmaç’ın yer aldığı yapımlardan bazıları: Hoppala, Babacan Polis, Aşk Dediğin Laf Değildir, Eksik Etek, Gel Barışalım, Gülşah Küçük Anne, Meraklı Köfteci Selim, Saffet Beni Affet, Taşra Kızı, Örgüt, Evlilik Şirketi, Leş Kargaları, Benim Altı Sevgilim,

Uyanış, Gelin Kayası, Kadersizler, Küskün Çiçek, Otobüs Neriman, Süpermen Dönüyor, Vatandaş Rıza, Ben Topraktan Bir Canım, Beş Parasız Adam, Eşek Şakası, Kır Gönlünün Zincirini, Ah Güzel İstanbul, Aşk Adası, Beyaz Ölüm, Gırgıriyede Cümbüş Var, Kılıbık, Türkiyem, Küçük Ağa,

Çalsın Sazlar, Damga, Dertlerin Sahibi, Gecelerin Adamı, Sarhoş, Sıcak Yatak, Sülün Osman, Belalı Kaynana / Kaynanam Tatilde, Aile Namusu, Bir Düşmeye Gör, Alın Yazımız Bu, Beleşçiler, Kısmetin En Güzeli.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir