Sevra Baklacı Kimdir? Hayatı, Eserleri

1983 yılında Hatay’ın Antakya İlçesi’nde dünyaya gelen Sevra Baklacı, ilk ve orta öğrenimini Yeşilpınar’da tamamladıktan sonra Antakya Kurtuluş Lisesi’nde okudu.

Gaziantep Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği’nden mezun olan Sevra Baklacı, Arapça öğrenmek için Suriye’ye gitti.

2010 yılında Suriye’de meydana gelen iç karışıklıklar ardından, Suriye’de kalmaya karar verdi ve Suriye Arap Haber Ajansı’nda (SANA) tercümanlık yapmaya başladı. 2012 yılında Suriye Televizyonu’nda haber sunmaya başladı.

Kasım 2012’de, Suriyeli muhaliflerce hazırlanan bir blog sayfasında, “Suriye’de iktidardaki çete için çalışma suçundan en çok arananlar” listesine alınarak hedef gösterildi.

2 Ocak 2013’ten itibaren Sol Gazetesi’nde yazı dizisi yayınlanmaya başladı. Yazı dizisinden sonra Suriye Notları başlığı altında haftalık köşe yazısı yazmaya başladı.

30 Mart 2014’te yapılacak Türkiye Yerel Seçimleri için Hatay’ın Defne ilçesinden Türkiye Komünist Partisi adayı oldu. Sevra Baklacı’nın “Suriye Notları” adlı kitabı 12 Şubat 2015 tarihinde Yazılama Yayınevi tarafından yayımlandı.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir