Sevecen Tunç Kimdir? Hayatı, Eserleri

1984 yılında Samsun’da dünyaya gelen Sevecen Tunç, ilköğretim ve lise eğitimini Sinop’ta tamamladı. İlk şiirleri 1995 yılında Varoş dergisinin 7-8. sayılarında yayımlandı.

2001 yılında Rıfat Ilgaz Şiir Ödülü ve Kocaeli Üniversitesi Şiir Ödülü’ne layık görüldü. Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde, yüksek lisans ve doktorasını aynı üniversitenin Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde tamamladı.

Yüksek lisans tezinde Trabzon kentinde futbolun toplumsal tarihini inceledi; doktora tezinde 1946-1963 arası dönemde Türkiye’de futbolun profesyonelleşmesini ve kitleselleşmesini sosyal tarih perspektifinden ele aldı. Doktora çalışmasının bir bölümünü “Fox Fellowship” programı altında Yale Üniversitesi’nde sürdürdü.

Yarı zamanlı doktor öğretim görevlisi olarak üniversitelerde de ders veren Sevecen Tunç, çeşitli medya kuruluşlarında ve Trabzonspor bünyesinde görev yaptı. Aylık spor dergisi Socrates başta olmak üzere yerli ve yabancı çok sayıda popüler ve akademik dergide spor tarihi üzerine makaleleri yayımlandı.

Trabzonspor’un 1967’den önceki amatör dönemini ele aldığı “Mektepliler, Münevverler, Meraklılar: Trabzon’da Futbolun Toplumsal Tarihi” (2011), “oyuncu Mustafa Alabora ile yaptığı nehir söyleşiyi içeren “İşim Gücüm Yaşamak” (2015), gazeteci Rıdvan Akar ile beraber kaleme aldığı “Baba Hakkı” (2017) ve Türk sporundan öncü 25 ismin tanıtıldığı “Sana Hikaye Geliyor: Memleket Sporundan Öncü Portreler” (2022) adlı kitapları yayımlanmıştır.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir