Rusya’dan Çarpıcı Açıklama: Zelenskiy, Saldırılarla Washington’ı Tehlikeye Atıyor

Rusya-Ukrayna Savaşı’nda 524. gün geride kalırken Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, dikkat çeken bir açıklama yaptı. Zaharova, Ukrayna’nın Rusya’daki sivil yapılara saldırarak ABD’ye şantaj yaptığını söyledi.

İki ülke güçlerinin karşılıklı saldırılarıyla gerginlik son 24 saatte tekrar tırmanırken Mariya Zaharova, Ukrayna’nın saldırılarla daha fazla destek almaya çalıştığını belirterek, “Zelenskiy, sivil altyapılara terör saldırıları düzenleyerek Washington’ı tehlikeye atıyor” dedi.

Bianet’in The Kyiv Independent sitesinde yer alan habere göre, Rusya güçleri son bir günde Ukrayna’nın 9 ayrı bölgesine bir dizi saldırı yaptı.

Ukraynalı yetkililere göre, Dnipropetrovsk, Donetsk, Kharkiv, Herson, Sumy, Chernihiv, Luhansk, Mykolaiv ve Zaporizhzhia oblastları saldırıya uğradı.

En az 12 ölü, 104 yaralı

Rusya güçlerinin saldırılarında en az 12 kişi hayatını kaybederken, 104 kişi de yaralandı. Vali Serhii Lysak, Dnipropetrovsk Oblastı’nda Rusya saldırılarında en az 6 kişinin öldüğünü ve 81 kişinin yaralandığını bildirdi.

Yetkililere göre, Rusya kuvvetlerinin Kryvyi Rih şehrine yaptığı balistik füze saldırısında 10 yaşında bir kız da dahil olmak üzere altı kişi öldü ve en az 81 kişi de yaralandı.

Belediye başkanına göre, şehirdeki 1000’den fazla apartman ve bina saldırıdan etkilendi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, sosyal medya hesabında Rusya’nın başkenti Moskova’ya yapılan İHA saldırıları hakkında paylaşımlarda bulundu.

Moskova’nın hızla “tam teşekküllü bir savaşa” alıştığını belirten Podolyak, “Bu savaş yakında tamamen ‘savaşın yazarlarının’ topraklarına taşınacak. Rusya’da bundan sonra yaşanacak her şey nesnel bir tarihi süreçtir. Daha fazla tanımlanamayan İHA’lar, daha fazla çöküşler, daha fazla iç çatışmalar, daha fazla savaşlar olacak” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, Moskova’ya bağlı Odintsovo ve Narofomonisk ilçeleri üzerinde 2 Ukrayna İHA’sının havada Rusya hava savunma sistemleri tarafından vurulduğunu belirtti.

Russia Today’e göre, Belediye Başkanı Sergey Sobyanin yaptığı açıklamada, Ukrayna insansız hava araçlarının başkentin finans ve ticaret bölgesini hedef aldığını doğruladı.

Sobyanin, bir İHA’nın hava savunmasını aşmayı başardığını ve Avrupa’nın en yüksek gökdelenlerinden bazılarının bulunduğu Moscow City’deki yüksek binalardan birini vurduğunu söyledi.

Bir İHA’nın da elektronik harp sistemiyle etkisiz hale getirildiği açıklandı.

Savunma Bakanlığı, Karadeniz filosundaki Sergey Kotov ve Vasily Bykov adlı iki gemisine insansız deniz aracıyla yapılan saldırıyı da püskürttüklerini duyurdu.

“Zelenskiy, saldırılarla Washington’ı tehlikeye atıyor”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da Ukrayna’nın Rusya’daki sivil yapılara saldırarak ABD’ye şantaj yaptığını söyledi.

Ukrayna’nın saldırılarla daha fazla destek almaya çalıştığını söyleyen Zaharova, “Zelenskiy, sivil altyapılara terör saldırıları düzenleyerek Washington’ı tehlikeye atıyor” dedi.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir