Merkez Bankası Rezervlerinde Erime 6. Haftada Da Sürdü

Merkez Bankası’nın (TCMB) toplam rezervleri, 23 Şubat haftası itibariyle bir önceki haftaya kıyasla 2 milyar 458 milyon dolar düşüşle, 134 milyar 208 milyon dolardan 131 milyar 750 milyon dolara geriledi.

Haber Merkezi / Öte yandan kur korumalı mevduat ve katılma hesapları 2 trilyon 343,2 milyar liradan 2 trilyon 323,9 milyar liraya geriledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 23 şubat ile biten haftaya ilişkin para ve banka istatistiklerini açıkladı. Buna göre; toplam rezervler 131 milyar 750 milyon dolar oldu. Bir önceki hafta toplam rezervler 134,2 milyar dolar düzeyindeydi.

Net rezervler 22 milyar 445 milyon dolar düzeyine geriledi. Bir önceki hafta net rezervler 28 milyar 500 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. Brüt rezervler ise 3 milyar 613 milyon dolar azalarak 86 milyar 92 milyon dolardan, 82 milyar 479 milyon dolara geriledi.

Swap hariç net rezervlerde eksi 46,2 milyar dolar oldu. Daha önce swap hariç net rezervler eksi 41,9 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, kur korumalı mevduat ve katılma hesapları 2 trilyon 343,2 milyar liradan 2 trilyon 323,9 milyar milyar liraya geriledi.

Merkez Bankası, faizi sabit tuttu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının değiştirmeyerek yüzde 45’te sabit tuttu.

TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, “Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyecektir” denildi.

Açıklamada, “Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır ifadesi kullanıldı.

Bu, TCMB’nin yeni Başkanı Fatih Karahan döneminde alınan ilk faiz kararı oldu. Karahan, bu ay başında Hafize Gaye Erkan’ın yerine TCMB Başkanlığına atanmıştı.

Karahan, göreve atanmasının ardından yaptığı ilk değerlendirmede “Merkez Bankamızın temel amacı ve önceliği fiyat istikrarını sağlamaktır” demişti. Merkez Bankası Başkanı, yılın ilk enflasyon raporunu paylaşırken yaptığı açıklamada da “Enflasyon, hedefimizle uyumlu seviyeye gerileyene kadar parasal sıkılığı korumakta kararlıyız” mesajı vermişti.

Ekonomistlerin beklentisi de Para Politikası Kurulu’nun bugünkü toplantısı sonucunda faizleri sabit tutacağı yönündeydi. Merkez Bankası, politika faizini geçen ay yüzde 42,5’ten yüzde 45’e yükseltmişti.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir