Le Monde: Erdoğan’ın Amacı Daha Dindar Ve Otokratik Bir Cumhuriyet

Fransa merkezli Le Monde gazetesi, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere ilişkin yayınladığı yazıda, “Türkiye ve ötesi için kritik bir seçim” başlıklı bir analizde Erdoğan önde olmadığına dikkat çekerek yenilgisinin ülke için “önemli bir yeni başlangıcın işareti olabilir” ifadelerine yer verdi.

Analizde şu ifadeler dikkat çekti: Arzusu, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’ten daha dindar, daha otokratik, Batı’dan daha uzak olmasını istediği ‘İkinci Cumhuriyet’i kurmaktır.

Uluslararası basın, 14 Mayıs’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine saatler kala, seçimlere ve olası sonuçlarına ilişkin değerlendirmelere yer vermeye devam ediyor.

“Erdoğan otoriterliğinin sonu mu?”

Birleşik Krallık merkezli The Guardian gazetesi, “Türkiye oy kullanmaya hazırlanırken Erdoğan gerçek bir kaybetme olasılığıyla karşı karşıya” başlıklı bir makalede yayınladı. Jon Henley imzalı makalede “Kılıçdaroğlu liderliğindeki birleşik bir muhalefet grubu nihayet Türk cumhurbaşkanının onlarca yıllık iktidarını sona erdirebilir” denildi.

Gazetede “Guardian’ın Türkiye’deki seçimlere bakışı: Erdoğan otoriterliğinin sonu mu?” başka bir analizde ise “Erdoğan’ın 20 yıllık iktidardan sonra aldığı yenilgi, Türkiye’nin demokrasiye ve daha fazla özgürlüğe doğru ilerlemesine izin verebilir. Onun için bir başka zafer, doğrudan otokrasiye kayarak, cumhurbaşkanı ve AKP’nin saldırılarından zaten ağır şekilde zarar görmüş olan temel kurumların ve sivil toplumun yok olmasına yol açabilir” ifadeleri yer aldı.

“Iraklı Kürtler yakından izliyor”

Irak merkezli Iraqi News haber sitesi de “Iraklı Kürtler Türkiye’deki seçimleri gergin bir şekilde izliyor” başlığıyla yayınladığı haberde, “Iraklı Kürtler, Erdoğan için şimdiye kadarki en sıkı seçim savaşını yakından izliyor ve sonucu bölgeleri için büyük güvenlik ve ekonomik sonuçlar doğurabilir” ifadelerine yer verdi. Erbil yönetiminin seçim yarışı hakkında resmi olarak yorum yapmadığı belirtildi.

“Erdoğan’ın seçim beklentisi darbe aldı”

The New York Times (NYT), “Erdoğan’ın seçim beklentileri, bir adayın çekilmesiyle darbe aldı” başlıklı haberinde, “Türkliyeliler, Pazar sandık başına giderken, Erdoğan hızlı bir zafer umuyordu. Ancak bir adayın ayrılması, ana rakibine (Kılıçdaroğlu) büyük olasılıkla fayda sağlayacaktır” diye yazdı.

“Gençler, dinin zincirlerinden kurtulmanın peşinde”

France 24 adlı haber kuruluşu, “Erdoğan kuşağı: 5 milyondan fazla genç ilk kez oy kullanacak” başlığıyla yayınladığı haberinde, “Erdoğan bir zamanlar ‘dindar bir nesil’ yetiştirmenin hayalini kuruyordu. Ancak pek çok genç, kendilerini dinin zincirlerinden kurtarmanın ve daha fazla sivil özgürlüğün tadını çıkarmanın peşinde” diye yazdı.

“Çatlaklar kendini göstermeye başlıyor”

CNN televizyonu, “Bir deprem Türkiye’yi harap etti. Diktatör lideri artçı şoktan sağ çıkabilecek mi?” başlıklı haberinde, deprem sürecine değindi: “Devletin acil durum çalışanları, takip eden ilk birkaç gün boyunca afet bölgesinin birçok yerinde neredeyse yoktu.” AKP seçmenlerine yoğunlaşılan haberde, “Yine de buradaki normallik cilasının altında çatlaklar kendini göstermeye başlıyor” denildi.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir