JPMorgan’dan Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini: 36 Lira

Merkezi New York’ta bulunan ABD yatırım bankası JPMorgan, 2024 yıl sonu Dolar kuru tahminini 34 lira seviyesinden 36 lira seviyesine revize etti. Dolar, bugün, 30 lira seviyesini aşarak rekor kırdı.

Dolar/TL tahminini revize eden JPMorgan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Lirada son aylardaki değer kaybı trendi rezerv biriktirme ve nominal kur performansı arasında ödünleşim olduğuna işaret ediyor. Kısa vadede bu trend yerel para birimine girişleri engelliyor ve dezenflasyon süreci için zorluk teşkil ediyor” ifadelerine yer verdi.

Açıklamanın devamında, “Ancak yatırımcılar için bu değer kaybı vadeli işlemlerde fiyatlananın altında olduğu sürece, ki önümüzdeki aylarda da öyle olacağını düşünüyoruz, TL yine de makul toplam getiri imkanı sunuyor” denildi.

Merkezi New York’ta bulunan ABD yatırım bankası JPMorgan, JPMorgan Dolar/TL tahminini revize etti.

Aralarında Saad Sıddiqui ve Fatih Akçelik’in de olduğu stratejistler yayımladıkları raporda “Pozitif reel getiriler ve ucuz değerlemeler lira için reel olarak değer kazanma potansiyeli argümanını ortaya koyuyor. Ancak bu, dezenflasyon sürecine devam edilmesine bağlı” dedi.

BloombergHT’nin aktardığı rapora göre, Belirtilen politika hedefleri ve şu ana kadarki uygulamalar cesaret verici. Ancak bu ilk kazanımların konsolidasyonu ve sağlamlaştırılması için yatırımcıların enflasyonun sürekli bir düşüş yolunda olduğuna dair devam eden kanıtlara ihtiyacı olacak.

Raporda, “Lirada son aylardaki değer kaybı trendi rezerv biriktirme ve nominal kur performansı arasında ödünleşim olduğuna işaret ediyor. Kısa vadede bu trend yerel para birimine girişleri engelliyor ve dezenflasyon süreci için zorluk teşkil ediyor” denildi.

Raporda, ayrıca, “Ancak yatırımcılar için bu değer kaybı vadeli işlemlerde fiyatlananın altında olduğu sürece, ki önümüzdeki aylarda da öyle olacağını düşünüyoruz, TL yine de makul toplam getiri imkanı sunuyor” ifadelerine yer verildi.

Serbest piyasalarda, dolar alış 29,96 satış fiyatı 30,01 seviyelerinde işlem görürken, euro alış fiyatı 32,98 satış fiyatı ise 33,07 lira seviyelerinde seyrediyor.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir